Bitcoin to największa na świecie zdecentralizowana kryptowaluta, mogąca służyć bezpośrednim rozliczeniom między użytkownikami. W świecie nieustannie rosnącej podaży waluty fiat ma także szanse stać się czymś więcej – magazynem wartości, zabezpieczającym przed szaleństwami rządów.
Kurs Bitcoin
(BTC/PLN)
378 333,62 PLN
(97 258,00 USD)
Zmiana ceny (24h)
4,30% (+15 609,52 PLN)
Ranking
1
1h
0,24%
24h
4,30%
7d
7,31%
14d
30,01%
30d
44,66%
200d
52,72%
1y
159,74%
Kapitalizacja
1 921 909 306 792 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
4,14%
Max cena (24h)
97 837,00 USD
Min cena (24h)
92 955,00 USD
Wolumen (24h)
104 376 490 065 USD
Historyczne maksimum
97 837,00 USD (2024-11, -0,68%)
Ilość w obrocie
19 785 340 BTC
Ilość maksymalna
21 000 000 BTC
Za 100 PLN kupisz 0,00026 BTC
Strona projektu: www.bitcoin.org
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:06
Wykres kryptowaluty Bitcoin
Pieniądz niejedno ma imię
Czym jest Bitcoin? Rodzajem pieniądza, opartego o własną sieć rozliczeniową i niemożliwym do sfałszowania. Zanim jednak dokładnie omówimy jego właściwości i zbudujemy definicję, dwa słowa o tym, czym właściwie jest pieniądz.
Temat ten omawialiśmy w artykule o walucie fiat, przypomnijmy więc tylko, że pieniądz ułatwia ludziom handel i wymianę. Wskazuje cenę towarów, jest też powszechnie akceptowanym standardem rozliczeń oraz spełnia funkcję przechowywania wartości. Ewoluował on na przestrzeni dziejów, by w drugiej połowie XX wieku przybrać postać cyfrową.
Pieniądz cyfrowy istnieje już w formie czysto elektronicznej i nie jest fizycznie namacalny. Na ogół reprezentuje on walutę fiat, jak polskie złote czy dolary, jednak jego szczególną formą jest właśnie Bitcoin.
Krótka historia Bitcoina
Bitcoin (BTC) to wirtualna waluta, mogąca funkcjonować poza kontrolą jakiejkolwiek osoby lub instytucji. Z założenia eliminuje potrzebę udziału strony trzeciej (jak bank) w transakcji finansowej. Ponieważ BTC jest oparty o kryptografię, popularnie określa się go jako kryptowalutę.
Za datę powstania Bitcoina uważa się 3 stycznia 2009 r., kiedy anonimowy programista o pseudonimie Satoshi Nakamoto utworzył pierwszy blok, określany jako genesis. Pierwszy raz Bitcoin został użyty do zakupów 22 maja 2010, kiedy za 10 000 BTC kupiono dwie pizze, dostarczone przez lokal na Florydzie. Począwszy od 2011 r. BTC zaczęły być akceptowane przez pojedyncze firmy i organizacje w rodzaju WikiLeaks.
W 2014 r. upadła jedna z największych giełd Bitcoina, Mt.Gox, ale z drugiej strony BTC zaczęły być akceptowane przez Microsoft. Mają miejsce kolejne hardforki Bitcoina, nie zagrażające jednak dominującej pozycji BTC. W roku 2020 obsługę BTC ogłasza firma PayPal, rok później Bitcoin staje się prawnym środkiem płatniczym w pierwszym kraju na świecie – Salwadorze.
Mimo rosnącej adopcji, Bitcoin doświadcza także problemów. Nieustanie oskarżany jest o bycie „walutą terrorystów” czy gigantyczny ślad węglowy. Problemem pozostaje także relatywnie niewielka przepustowość sieci, co starają się rozwiązać uaktualnienia sieci jak SegWit oraz protokoły Layer 2 w rodzaju Lightning Network.
Pierwsza nagroda blokowa wyniosła 50 BTC, co dziś stanowiłoby równowartość niemal 2 milionów dolarów.
Cechy Bitcoina jako pieniądza
Aby pieniądz mógł być za taki uważany, musi spełniać kilka istotnych kryteriów. Spójrzmy na unikalne cechy Bitcoina i to, na ile pasują one do charakterystyki pieniądza doskonałego.
- Trwałość. Pieniądz nie może ulegać upływowi czasu, jak np. bochenki chleba czy kanistry z benzyną. BTC będzie istniał i nie straci swojej użyteczności, dopóki choć jeden węzeł na świecie ma zasilanie.
- Przenośność. Pieniądz musi dać się przenosić. Złoto wartości 1 miliona dolarów waży około 15 kg. Ledger z równowartością tego w BTC – mniej niż 50 gram.
- Podzielność. Złotówki możemy dzielić na grosze. 1 BTC dzieli się na 100 milionów Satoshi. Trudno to przebić.
- Zamienność. Każdy dolar czy złoty jest identyczny jak dowolny inny. Z Bitcoinem jest taka samo (istnieją także Bitcoin Ordinals, ale to zupełnie inna sprawa).
- Rzadkość. Banknot 500 zł nie byłby wiele warty, jeśli każdy mógłby go wydrukować. BTC nie sposób sfałszować, gdyż wszystkie transakcje są oparte o drzewo Merkle. Do tego jego podaż jest ograniczona do 21 milionów.
- Stabilność. Wartość pieniądza nie powinna zmieniać się w czasie. Ze względu na wahania ceny BTC ma z tym problem – jednak jego wartość zarówno rośnie jak i spada, podczas gdy waluty fiat w długim okresie tylko spada.
- Akceptowalność. BTC masową adopcję ma jeszcze przed sobą, jednak już dziś akceptuje go ćwierć miliona firm, włączając BMW, Teslę czy Burger Kinga.
- Decentralizacja. Tej cechy nie posiada żadna waluta fiat. Oznacza ona możliwość rozliczania się bezpośrednio między stronami, bez instytucji zewnętrznych.
Niektórzy podważają trwałość BTC mówiąc: a co, jak zabraknie prądu?! Sądzę jednak, że w takiej sytuacji cena Bitcoina będzie ostatnią rzeczą, o którą będziemy się martwić…
Technologia: podstawa Bitcoina
Jest to bardzo obszerny temat, jednak upraszczając go do maksimum, na cały ekosystem składają się trzy główne komponenty:
- Sieć Bitcoin. Składa się ona z dziesiątek tysięcy komputerów (koparek kryptowalut) połączonych ze sobą i rywalizujących o prawo utworzenia następnego bloku danych. Każdy z tych węzłów przechowuje kopię stale aktualizowanej, rozproszonej księgi, zawierającej zapis wszystkich transakcji.
- Blockchain (łańcuch bloków) Bitcoin. Technologia zapewniająca, że księga publiczna jest wiarygodna. Pozwala ona na weryfikację, przechowywanie i porządkowanie transakcji oraz wymaga, by każdy nowy blok był zakotwiczony w poprzednim. Ten mechanizm eliminuje ryzyko przeprowadzenia oszukańczych transakcji.
- Moneta BTC. Waluta rozliczeniowa sieci, środek regulowania płatności i przechowywania wartości. Ma podaż ograniczoną do 21 milionów, zaś nowe BTC (obecnie 6,5) tworzone są przy wydobyciu każdego bloku, mniej więcej co 10 minut. Nagroda za wydobycie spada z czasem, co wraz z ograniczoną podażą powoduje, że Bitcoin ma charakter deflacyjny.
Inne bardzo ważne kwestie, istotne dla zrozumienia działania Bitcoina to:
- konsensus Proof of Work – sposób uzgadniania zapisów w rozproszonej księdze,
- kopanie BTC – nieustające zapisywanie i weryfikacja transakcji, połączona z rywalizacją o utworzenie bloku,
- halving – zmniejszenie nagród za wydobycie bloku o połowę, zachodzące co cztery lata,
- adresy Bitcoin – indywidualne konta użytkowników, zabezpieczone kluczem prywatnym,
- decentralizacja – kamień węgielny Bitcoina, zapewniający bezpieczeństwo transakcji bez potrzeby zaufania.
Jeśli od niedawna interesujesz się kryptowalutami, zdecydowanie powinieneś zapoznać się z listą popularnych mitów rynku krypto.
Jak działa Bitcoin? Przebieg transakcji
Na transakcję z użyciem BTC składają się trzy odrębne etapy: jej tworzenie, rozpowszechnianie i potwierdzanie.
- Tworzenie transakcji. Z punktu widzenia użytkownika odbywa się na poziomie portfela krypto. Podajemy sieciowy adres nadawcy oraz ilość kryptowaluty, którą chcemy wysłać. Gdy naciskamy przycisk „wyślij”, nasz portfel tworzy wiadomość, podpisaną naszym kluczem prywatnym i przesyła te informacje do węzłów (nodes) sieci Bitcoin.
- Rozpowszechnianie transakcji. Każdy komputer w sieci weryfikuje naszą transakcję. Węzły sprawdzają podpis cyfrowy oraz saldo naszego portfela, aby uniemożliwić nieprawidłowe transakcje (double spending). Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, transakcja trafia do puli oczekujących na opublikowanie, określanej jako Mempool.
- Potwierdzenie transakcji. Zakładając, że nasza transakcja przeszła weryfikację, jest już ona w Mempool prawie każdego górnika w sieci. Pierwszy, który rozwiąże problem matematyczny będący istotą PoW, opublikuje blok, zawierający tysiące transakcji, w tym prawdopodobnie także naszą (chyba, że nasza opłata za gaz była znacznie poniżej średniej).
Wszyscy uczestnicy sieci mogą śledzić transakcje BTC w czasie rzeczywistym. Możemy zatem użyć eksploratora bloków, aby wyświetlić status naszej transakcji.
Zalety i wady Bitcoina
Silne strony
- brak cenzury – żaden bank ani rząd nie może narzucać Ci jakichkolwiek ograniczeń,
- decentralizacja – dzięki niej sieć Bitcoin jest praktycznie niemożliwa do wyłączenia,
- ograniczona podaż BTC – w przeciwieństwie do wciąż emitowanych dolarów i złotówek,
- open source – Bitcoin nie ma backdoorów, a kierunek jego rozwoju zależy od społeczności,
- pseudonimowość – Twój podpis to ciąg cyfr i liter, nie imię i nazwisko, co sprzyja prywatności,
- wydajność – aby przesłać milion dolarów za granicę wystarczy parę $ i 10 minut,
- samodzielność – nie potrzebujesz banku, księgowego ani wypełniania dokumentów,
- bezpieczeństwo – od swego powstania Bitcoin nigdy nie został zhakowany.
Słabe strony
- nieprzewidywalność – nikt nie wie, ile za rok będzie wart BTC,
- brak skalowalności – transakcje pozostają jak na krypto powolne,
- konkurencja innych monet – choć Bitcoin pozostaje królem, może się to zmienić,
- powolna adopcja – coraz krajów i firm używa Bitcoina, wciąż jednak nie jest to standard,
- konieczne umiejętności – użycie BTC wymaga posiadania kompetencji cyfrowych,
- zła prasa – wielu ludzi wciąż krytykuje BTC, nie weryfikując oskarżeń z rzeczywistością,
- ryzyko technologii – mogą istnieć problemy, których jeszcze nie jesteśmy świadomi,
- niechęć rządów – jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu CBDC, Bitcoin może stać się wrogiem publicznym numer 1.
BTC okiem sceptyków
Mimo swych niezaprzeczalnych zalet, Bitcoin ma wielu antagonistów. Wspomnieliśmy już o ekologach oraz rządach, niechętnych istnieniu jakiegokolwiek środka wymiany, którego nie kontrolują. Przeciwników jest jednak znacznie więcej.
Wrogiem Bitcoina jest Warren Buffet. Wyśmiewa on BTC jako aktywo bezużyteczne, nie przynoszące zysków w przeciwieństwie do spółek giełdowych, a do tego podatne na dziką spekulację.
Znany inwestor Peter Schiff uważa z kolei, że „Bitcoin to złoto głupców”. Jak wyjaśnił, warunkiem sprzedaży BTC jest znalezienie następnego frajera, który uzna, że warto go kupić. „BTC nigdy nie będzie pieniądzem” stwierdził.
Bitcoin niewątpliwie posiada wiele zalet, jednak opinie czy warto go kupić, są skrajnie podzielone.
Ekonomista Nouriel Roubini wyraża opinię, że Bitcoin jest takim samym shitcoinem, jak cała reszta krypto. Skoro spada dwa razy bardziej niż akcje, nie może być żadnym zabezpieczeniem przed utratą wartości.
Noblista Paul Krugman zastanawia się, jaki problem rozwiązuje ta technologia. Nie znajduje odpowiedzi, definiuje się więc jako krypto sceptyk.
Jak więc jest w rzeczywistości? Cóż, musimy poważnie porozmawiać o Bitcoinie.
Bitcoin w kontekście globalnym
Bitcoin od swego powstania jest rodzajem eksperymentu. Łamie obowiązujące od stuleci założenia ekonomii, zabierając państwom i bankom centralnym kontrolę nad przepływem pieniądza.
Oczywiście, przy tak rewolucyjnej zmianie musi dojść do wielu patologii, będących źródłem krytycznych opinii. Krytyka ta jest zaś mocno nagłaśniana przez media, rządy i sektor bankowy, który może dużo stracić na upowszechnieniu się Bitcoina.
Podstawowym błędem entuzjastów krypto wydaje się być traktowanie BTC jako cudownego środka, dzięki któremu każdy może pomnożyć swoje oszczędności. Tutaj Buffet i spółka mają rację – skoro BTC nic nie produkuje, nie ma tradycyjnych ekonomicznych powodów, by zyskiwał on na wartości.
Krytycy pomijają jednak co najmniej dwa bardzo ważne aspekty. Po pierwsze – druga dekada XXI wieku to czas ekonomicznego szaleństwa. W latach 2020-2023 podaż najważniejszej waluty świata (USD) zwiększyła się CZTEROKROTNIE. Nic dziwnego, że aktywo, którego nie można dodrukować, może być dosłownie na wagę złota.
Po drugie, sceptycy skrzętnie pomijają wzmianki o rosnącym instytucjonalnym zainteresowaniu krypto i Bitcoinem. Na tym rynku obecni są tacy giganci jak BlackRock, Morgan Stanley, Citigroup, Tesla czy Deutsche Bank. Jak bardzo prawdopodobne jest, że firmy tego kalibru wchodzą na szemrany rynek, oparty tylko na schemacie Pump&Dump?
Skoro potentaci zwiększają swoje zaangażowanie w krypto, może i my powinniśmy się zastanowić nad zakupem Bitcoina?
Możliwości zakupu Bitcoina
Bitcoina możemy kupić na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze miejsca zakupu to:
- Giełda kryptowalut (CEX). Domyślna metoda, zapewniająca równowagę pomiędzy bezpieczeństwem a opłacalnością. Wymaga założenia konta na giełdzie i weryfikacji KYC. Najlepszy dla siebie parkiet znajdziesz w naszym rankingu giełd krypto.
- Platforma zdecentralizowana (DEX). Nie obsługuje walut fiat, za to oferuje szeroki wybór krypto oraz niskie spready. Godne uwagi DEXy to Uniswap i PancakeSwap, warto skorzystać także z agregatora 1inch.
- Internetowy kantor kryptowalut. Wybór odpowiedni dla początkujących. Warto rozważyć polskie kantory, takie jak Kanga Exchange i Bitcan. Relatywnie niewielki wybór walut, za to z możliwością natychmiastowych zakupów za pomocą Blik.
- Stacjonarny kantor kryptowalut. Również przyjazny dla początkujących, bezpieczny, ale generujący wyższe koszty. Godne uwagi opcje to FlyingAtom czy Quark.
- Bitomat. Rozwiązanie podobne do bankomatów, umożliwiające kupno i sprzedaż. Prowizja ok. 4-6%, za to oferuje całodobowe transakcje gotówkowe. Sieci takie jak Shitcoins.club i FlyingAtom są godne zaufania
- Revolut. W tej popularnej aplikacji kupisz BTC łatwo, choć oczywiście zapłacisz za to prowizję (ok 0,5%). Obecnie można już przenosić zakupione kryptowaluty na zewnętrzny portfel.
- Brokerzy kryptowalut. Zdecydowanie dla zaawansowanych traderów. Oferują handel kontraktami CFD, nie handel na rynku spot. Ostrożnie z użyciem dźwigni! W Polsce najszerzej znane platformy to XTB i TMS Oanda.
- Inne metody. Niegdyś popularny handel przez portale P2P lub kupowanie bezpośrednio od innych użytkowników odchodzą do przeszłości. Miały sens gdy brakowało innych metod, obecnie wygląda to jak wymiana DVD w epoce Netflixa.
O ile opłaty za zakup Bitcoina i spready są zróżnicowane, zawsze największe koszta poniesiesz podczas transakcji fiat<->krypto.
Przechowywanie Bitcoina
Aby nie powielać informacji: koniecznie przeczytaj nasz artykuł o najlepszych portfelach krypto. Znajdziesz tam mnóstwo porad na temat przechowywania Bitcoina oraz innych kryptowalut.
Przypomnijmy tylko najważniejsze zasady:
- Świat krypto wymaga wiedzy i samodzielności. Tu nie ma obsługi klienta, do której można zadzwonić. Decyzje muszą być przemyślane, gdyż nie zawsze możesz je cofnąć.
- Twoje BTC powinny być zawsze pod Twoją kontrolą. Nie zostawiaj ich na giełdzie, u brokera czy na koncie Revolut. Pełną kontrolę umożliwia tylko własny portfel krypto z kluczem prywatnym.
- Bezpieczne i wygodne jednocześnie są portfele sprzętowe (cold wallets). Nieco mniej pewne są portfele typu desktop na PC, mobilne oraz będące rozszerzeniem przeglądarki (hot wallets).
- Jeśli suma Twoich krypto przekracza 1000-2000 dolarów, zakup portfela sprzętowego za ok. 100 $ wydaje się jedyną słuszną decyzją. Dla mniejszych kwot „gorące” portfele mogą ostatecznie wystarczyć.
- Upewnij się, że wybrany portfel obsługuje Twoją kryptowalutę. BTC to praktycznie standard, tym niemniej nie obsłuży go np. popularny Metamask.
Najważniejsze: nigdy i nikomu nie podawaj hasła do swojego portfela ani frazy seed! Można założyć, że każdy proszący o nie jest oszustem, nawet jeśli wiadomość wygląda bardzo wiarygodnie.
Przyszłość Bitcoina
Jeśli bez przygotowania poczytamy o przyszłości BTC, możemy doznać rozdwojenia jaźni. Z jednej strony sceptycy przewidują ostateczny upadek rynku i ceną podążającą do zera. Z drugiej, Cathie Wood czy Michael Saylor prognozują hossę stulecia i kurs BTC na milion dolarów od sztuki.
Z jednej strony wysoka inflacja powinna wzmacniać popularność Bitcoina, z drugiej niewątpliwie ucierpi on, jeśli nastąpi globalne załamanie gospodarcze. Z trzeciej – zbliża się pozytywny dla cen BTC halving. Z czwartej – choć rządy nie mogą wyłączyć tej sieci, mogą starać się maksymalnie utrudnić korzystanie z niej obywatelom…
Pozytywem jest dość jasne stanowisko SEC. W przeciwieństwie do wielu innych kryptowalut, BTC nie jest postrzegany jako papier wartościowy, wymagający regulacji. Tym niemniej, ponieważ Bitcoin skierowany jest przeciwko wszechwładzy rządów i banków, niewykluczone że będzie on obiektem ataków.
Innym problemem jest rosnąca centralizacja tej kryptowaluty, wbrew deklarowanym ideałom. Wynika ona z motywowanego ekonomicznie łączenia się górników w wielkie pule wydobywcze. Pewnym zagrożeniem jest także silna pozycja wielorybów krypto. No i kto właściwie kontroluje portfel Nakamoto, którego opróżnienie mogłoby całkowicie zdestabilizować rynek BTC? Nie wiadomo.
Nie zmienia to jednak podstawowego założenia – skoro od roku 2020 podaż pieniądza zwiększyła się 4 razy, czy nie byłoby logiczne, aby co najmniej o tyle samo wzrósł Bitcoin?
Podsumowując – nikt nie wie, ile Bitcoin będzie warty w roku 2025 czy 2030. Coraz bardziej jasne staje się natomiast, że zarówno on jak i inne kryptowaluty stanowią osobną klasę aktywów, która powinna znaleźć się w portfelu każdego inwestora. Uzupełnienie dotychczasowych segmentów w postaci akcji, obligacji, nieruchomości czy złota wyjdzie mu tylko na dobre.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Bitcoin?
Bitcoin to wirtualna waluta, która wykorzystuje technologię peer-to-peer w celu ułatwienia natychmiastowych płatności. Pozwala użytkownikom rozliczać się bez pośrednictwa banków.
Na czym polega zakup Bitcoina?
Bitcoin jest walutą niematerialną. Kupując go, płacisz złotówkami, dolarami lub innymi krypto, a na Twoim adresie zostaje zapisana własność odpowiedniej ilości BTC, którą możesz swobodnie dysponować.
Jak zdobyć 1 Bitcoin?
Bitcoin obecnie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Musisz więc zdobyć równowartość tej kwoty albo poza rynkiem krypto, albo na nim, oddając się np. ryzykownej spekulacji altcoinami lub polowaniu na airdropy.
Jak kupić Bitcoin za gotówkę?
Wystarczy odwiedzić najbliższy kantor krypto. Musisz liczyć się jednak z faktem, że zakup tej wartości będzie wymagał ujawnienia tożsamości.
Kto stoi za Bitcoinem?
Bitcoin rozwija się zgodnie z potrzebami społeczności wszystkich posiadaczy BTC. Jego twórcą jest tajemnicza osoba lub grupa o pseudonimie Satoshi Nakamoto.
Kto ma najwięcej Bitcoinów na świecie?
Na pierwszym miejscu znajduje się Nakamoto (prawdopodobnie ponad 1 milion BTC), na kolejnych amerykański inwestor Tim Draper, Robert Ver znany jako„Bitcoin Jesus”, bracia Winklevoss (założyciele giełdy Gemini) oraz takie instytucje jak Coinbase, Microstrategy czy Pantera Capital.
Kiedy najlepiej kupić Bitcoin?
Każdy chciałby to wiedzieć. Dobrym wskaźnikiem może być generalna słabość rynku, wskazywana przez indeks Fear&Greed oraz wskaźnik CVI
Czy Bitcoin jest bezpieczny?
Technicznie tak, jak dotąd nigdy nie uległ atakowi. Nie ma jednak gwarancji, że jego cena gwałtownie nie spadnie wskutek przełomu technologicznego (komputery kwantowe) lub wydarzeń politycznych (wojna lub nowa pandemia).
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.