logo

Cartesi (CTSI), czyli Linux na blockchainie. Analiza i nasza opinia

xtb - broker godny zaufania

Wydawać by się mogło, że w świecie Layer 2, rządzonym przez Arbitrum, Polygon i nowe projekty oparte na Zero Knowledge nie ma już miejsca na nowe rozwiązania. Cartesi pokazuje, że jeśli odpowiednio przemyślimy strategię, potencjał wciąż jest ogromny.

Logo kryptowaluty Cartesi

Kurs Cartesi
(CTSI/PLN)

0,55 PLN

(0,14 USD)

Zmiana ceny (24h)

6,64% (+0,034 PLN)

Ranking

338

1h

-0,61%

24h

6,64%

7d

-16,21%

14d

-15,53%

30d

-42,77%

200d

-21,70%

1y

-10,56%

Kapitalizacja

115 052 790 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

7,57%

Max cena (24h)

0,14 USD

Min cena (24h)

0,13 USD

Wolumen (24h)

3 414 624 USD

Historyczne maksimum

1,74 USD (2021-05, -91,98%)

Ilość w obrocie

821 468 604 CTSI

Ilość maksymalna

1 000 000 000 CTSI

Za 100 PLN kupisz 180,39 CTSI

Strona projektu: cartesi.io

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 14:21

Wykres kryptowaluty Cartesi


Co to jest Cartesi?

Cartesi to protokół, który ułatwia wdrażanie dApps na blockchainie przy użyciu dobrze znanego środowiska programistycznego Linux. Obejmuje zarówno komponenty on-chain, jak i off-chain, zaś jego węzły mogą obsługiwać dowolny łańcuch bloków. Ponieważ łączy smartkontrakty z Linuxem, nazywany jest czasem pierwszym systemem operacyjnym na blockchainie. Rozwiązanie skalujące oparte jest na Optimistic Rollups, jednak funkcjonalność Cartesi wykracza poza proste zwiększenie przepustowości.

Ponieważ wielu programistów ma doświadczenie w programowaniu dla Linuxa, mogą oni tworzyć smartkontrakty na Cartesi przy użyciu narzędzi i usług, do których są przyzwyczajeni zamiast w języku Solidity. Powinno to pozwolić na przyspieszenie rozwoju Web 3.0. Programiści mogą także tworzyć dApps specjalizowane pod kątem szybkości, bezpieczeństwa czy wydajności, platforma zaś ułatwia im zintegrowanie rollupów.

Pierwotnie projekt pomyślany był jako rynek sztucznej inteligencji. Dotychczasowa wizja zmieniła się, gdy jego szef, Augusto Teixeira, pozyskał do współpracy Siergieja Popowa, założyciela IOTA.

Cartesi a Arbitrum – różnice

Na pierwszy rzut oka Cartesi jest trochę podobne do obecnego lidera Layer 2, bazującego na Optimistic Rollups – Arbitrum. Jakie są między nimi różnice?

  1. Obliczenia poza łańcuchem: Cartesi daje możliwość wykonywania złożonych obliczeń off-chain, zmniejszając ilość danych, które muszą być przetwarzane w łańcuchu. Arbitrum koncentruje się głównie na agregacji i walidacji transakcji.
  2. Architektura specyficzna dla aplikacji: platforma została zaprojektowana tak, aby można ją było w dużym stopniu dostosowywać i optymalizować pod kątem określonych przypadków użycia. Arbitrum jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym i gorzej nadaje się do specjalistycznych zastosowań.
  3. Programowanie na poziomie maszyny: Cartesi obsługuje takie programowanie, co umożliwia korzystanie z wielu języków programowania i narzędzi. Możliwości Arbitrum są pod tym względem ograniczone.
  4. Zdecentralizowane przechowywanie plików: platforma zapewnia zdecentralizowany system przechowywania plików, który może być używany do składowania danych aplikacji poza łańcuchem. Arbitrum nie oferuje tej funkcji.
  5. Smartkontrakty obsługujące warstwę 2: Arbitrum potrafi skalować Ethereum, Cartesi potrafi oprócz tego skalować rozwiązania L2, w tym samo Arbitrum. Może obsługiwać de facto dowolny blockchain.
Cartesi opinie SMALL

Cartesi jest jednym z największych game changerów w blockchain oraz krypto od czasu powstania smartkontraktów i Ethereum

@Bitboy_Crypto

Jak to jest zrobione?

Cartesi wypełnia lukę między tradycyjnym oprogramowaniem a smartkontraktami oraz pozwala na użycie kombinacji elementów on-chain i off-chain. Jego główne elementy to:

Cartesi Machine

Maszyna wirtualna, która może obsługiwać Linuxa. Służy do implementacji obliczeń dApp poza łańcuchem. Aplikacje działające wewnątrz Machine mogą przetwarzać nieograniczone ilości danych, dzięki czemu programiści są wolni od ograniczeń narzucanych przez blockchain.

Cartesi Rollups

Projekt oferuje własną wersję Optimistic Rollups, pozwalającą uporządkować dane wejściowe oraz rozstrzygać spory. Podobnie jak inne komponenty, Rollups osiągają skalowalność, przenosząc większość obliczeń poza łańcuch.

Cartesi Noether

Łańcuch boczny o nazwie Noether zmniejsza obciążenie, zaś gdy dane stają się zbędne, są usuwane, co skutkuje niższymi opłatami za gaz i wydajniejszym magazynowaniem.

Descartes SDK

W tradycyjnym łańcuchu bloków obliczenia są wykonywane przez pełne węzły w sieci. W przypadku Descartes SDK dApp weryfikują obliczenia poza łańcuchem, co eliminuje opłatę transakcyjną. Blockchain jest używany tylko wtedy, gdy uczestnicy nie zgadzają się z wynikami.

Linux dApps

Podobnie jak interfejs platformy, Cartesi dApps składają się z części front-end i back-end. Front-end może być interfejsem użytkownika lub obsługiwać wiersz poleceń, back-end obejmuje logikę, która działa w infrastrukturze Cartesi Rollup.

Kryptowaluta Cartesi – przypadki użycia

Token CTSI służy zarządzaniu protokołem oraz interakcji twórców i użytkowników dApps. Jego główne przeznaczenie to udział w podejmowaniu decyzji o kierunku rozwoju protokołu, możliwy poprzez stakowanie monet. Niektóre przypadki użycia to:

  • wyrażanie opinii o propozycjach rozwoju, pochodzących zespołu,
  • decydowanie o podziale środków Programu Grantów, finansującego nowe dApps,
  • docelowo: całościowe zarządzanie projektem poprzez udział w DAO,
  • wynagrodzenie operatorów sieci Noether za obsługę ruchu,
  • opłaty transakcyjne w sieci,
  • staking, konieczny np. do uruchomienia własnego węzła,
  • inne zastosowania, pojawiające się wraz z rozwojem sieci.

Tokenomika CTSI

W obiegu może znaleźć się maksymalnie 1 miliard CTSI, zaś obecnie w cyrkulacji jest ok. 70%. Całkowita podaż zostanie odblokowana do kwietnia 2024 roku. Dystrybucja wygląda następująco:

  • Launchpad: 10% sprzedane na Binance Launchpad w kwietniu 2020 r.
  • Rezerwa wydobywcza: 25% przeznaczone dla górników
  • Rezerwa Fundacji: 40%, fundusz na rozwój projektu i marketing
  • Seed: 2% dla początkowych udziałowców
  • Sprzedaż prywatna: 5%
  • Sprzedaż strategiczna: 0,7%
  • Team: 15 %
  • Doradcy: 2%

Plusem jest duża przejrzystość tokenomiki, wszystkie kwestie związane z wydawaniem tokenów możemy sprawdzić na stronie Fundacji.

Rozwój projektu i ostatnie newsy

  1. Cartesi nawiązało partnerstwo z Polygon oraz Solana by zaoferować tym projektom swoje możliwości obliczeń poza łańcuchem. Platforma współpracuje także z Chainlink w celu zintegrowania usług tej wyroczni.
  2. Zaprezentowano nowy portal dla programistów, zawierający dokumentację, samouczki i zasoby pomagające w tworzeniu dApp.
  3. Rozwija się współpraca z licznymi nowymi projektami, ważniejsze z nich to Aetheras (gry), UFF (edukacja) czy Zippie (wyrocznia). Ciekawym projektem jest też Immunify, platforma opieki zdrowotnej oparta o blockchain.
  4. Regularnie odbywają się hackatony w ramach ETH Global, przewidywana jest obecność na ETH Lizbona, Paryż, Nowy Jork, Stambuł oraz ETH Global Online.

Przełomem w adopcji będzie niewątpliwie uruchomienie pierwszych dApps w sieci, co powinno nastąpić w okolicy połowy roku 2023.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę CTSI?

Cartesi można nabyć na wielu rynkach. Z tych największych – Binance oraz Coinbase (polecamy nasze porównanie tych giełd), dodatkowo Crypto.com, Digifinex, Bitrue, Gate.io, Kucoin… listę można ciągnąć długo. Najpopularniejszą walutą jest jak zawsze USDT, następnie BUSD, BNB i BTC.

Cartesi jest tokenem ERC-20, choć jego opakowana wersja występuje także jako BEP-20. Oznacza to, że możemy użyć dowolnego portfela, poczynając od hardware jak Ledger (S, X) i Trezor (One, Model T), przez Metamask, do Trust Wallet, Guarda, Math i wielu innych.

binance futures - poradnik oraz opinie

Cartesi – opinie, fakty, ciekawostki

Linux na blockchainie może mieć przyszłość, gdyż to on jest najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie. 85% wszystkich smartfonów jest opartych o jakąś odmianę Linuxa, pod jego kontrolą działa także absolutna większość superkomputerów.

Cartesi jest naprawdę wszechstronne. W repozytoriach projektu można znaleźć grę w szachy opartą na blockchain, możliwą do wdrożenia na Layer2 i umożliwiającą pełną weryfikowalność kodu.

W 2021 roku firma została uznana przez Fast Company za jedną z najbardziej innowacyjnych firm blockchain.

Im więcej czytam o Cartesi, tym lepszą mam o nim opinię. Połączenie Linuxa z blockchainem może mieć potencjał, by przyciągnąć do branży wielu programistów, którzy nie mają chęci uczyć się Solidity. Zespół działa energicznie i wykazuje determinacją, żeby doprowadzić rzecz do końca. Czy się uda – jeszcze nie wiadomo, ale potencjał jest duży.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB