Koreańczycy już dawno pokazali, że jeśli chcą, to potrafią. Do Samsunga, Hyundaia, K-popu czy Squid Game dołączył właśnie Klaytn – koreański blockchain o niepowtarzalnym charakterze.
Co to jest Klaytn?
Jest to korporacyjna platforma blockchain, opracowana przez spółkę Ground X, będącą częścią dużego południowokoreańskiego koncernu Kakao. To naprawdę poważna firma: jej aplikacji KakaoTalk (lokalnego odpowiednika Messengera) używa prawie 90% ludności Korei Południowej. Można więc założyć, że blockchain ma solidnego sponsora i został zbudowany w ściśle określonym celu.
Architektura sieci została zaprojektowana bowiem tak, aby umożliwić firmom zewnętrznym tworzenie własnych podsieci, opartych o Klaytn. Nazywane są one łańcuchami usług i stanowią rdzeń ekosystemu przyjaznego dla przedsiębiorstw. Platforma ma model hybrydowy, gdzie publiczny łańcuch jest wspierany przez blockchainy prywatne, wykorzystywane do poprawy skalowalności oraz zabezpieczania poufnych danych.
Wykorzystując hybrydową strukturę zarządzania i zoptymalizowany mechanizm konsensusu PBFT, sieć Klaytn może działać w 2 trybach – szybkim natywnym (4000 TPS), oraz zgodnym z EVM, choć w tym wypadku prędkość spada do typowej dla Ethereum (maksymalnie 20 TPS).
Projekt szybko przyciągnął partnerów, reprezentujących wiele branż, od rozrywki i handlu po opiekę zdrowotną i finanse. Platforma jest nadzorowana przez Radę Zarządzającą Klaytn, składającą się z 32 globalnych korporacji, jak LG Electronics, Worldpay czy Binance.
Ekosystem Klaytn
Klaytn ułatwia programistom tworzenie aplikacji blockchain, nazywanych w tej sieci BApps. Nie dApps, ponieważ nie muszą być one zdecentralizowane. Pierwsza partia tych aplikacji została uruchomiona w sieci w już czerwcu 2019 r., a cały czas powstają następne. Większość z nich jest skoncentrowana na rozrywce, z dodatkowymi funkcjami jak np. obsługa NFT. BApps wykorzystują natywne monety KLAY do pobierania opłat za swoje usługi.
Klaytn przyciągnął również uznanych partnerów korporacyjnych. Część z nich to firmy z branży jak np. Chainlink, zaś inne to tradycyjne firmy, pragnące zdobyć ekspozycję na blockchain. Jedną z największych zalet Klaytn jest bowiem zgodność ze starszymi systemami biznesowymi, stosowanymi w koreańskich przedsiębiorstwach.
Obecnie Klaytn ma ponad 70 firm zewnętrznych na platformie i bazę użytkowników szacowaną na 11 milionów. Zespół dąży do ekspansji na rynki globalne, zwłaszcza w sektorze usług dla przedsiębiorstw oraz DeFi i NFT. Służy temu partnerstwo z OpenSea, gdzie uruchomiono oficjalny Klaytn NFT Marketplace.
Istotną składową ekosystemu jest portfel aktywów cyfrowych o nazwie Klip. Daje on możliwość korzystania ze zgromadzonych zasobów na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy mogą logować się do Klip za pomocą istniejących kont Kakao, które ma praktycznie każdy, odpada więc problem dostępności.
Sieć współpracuje również ze instytucjami finansowymi w celu opracowania platformy dla walut cyfrowych banku centralnego (CBDC).
Trochę techniki
Główna sieć Klaytn o nazwie Cypress wystartowała 27 czerwca 2019 r. i już od momentu startu była dość zaawansowana technicznie. Platforma używa zoptymalizowanej wersji Istanbul BFT, by umożliwić wielu węzłom udział w sieci. Klaytn jak wspomnieliśmy zapewnia 4000 TPS, dokładając do tego jednosekundowy czas generowania bloku z natychmiastową ostatecznością.
Aby umożliwić połączenie zarówno prywatnego, jak i publicznego łańcucha bloków, struktura Klaytn zawiera trzy podsieci:
- Core Cell Network (CCN): weryfikacja i wykonywanie transakcji przesłanych przez węzły końcowe oraz dystrybucja bloków.
- Sieć węzłów końcowych (ENN): tworzenie transakcji i przetwarzanie żądań danych z podsieci SCN.
- Service Chain Network (SCN): Są to podsieci BApps, połączone z głównym łańcuchem przez węzły końcowe. Aplikacje mogą działać w łańcuchu publicznym Klaytn (CCN + ENN) lub szybkim łańcuchu prywatnym (SCN).
Reasumując, Klaytn jest udaną hybrydą uniwersalnego łańcucha głównego i specjalizowanych podsieci, co czyni go nieco podobnym do opisywanego wcześniej projektu Oasis.
Ostatnie wieści z platformy
Klaytn ma zapewnione finansowanie i poważnych partnerów, rozwija się więc w szybkim tempie. Z ostatnich ważniejszych wydarzeń warto odnotować:
- przystąpienie do Blockchain Game Alliance, dużej organizacji firm z branży gier, technologii i blockchain,
- wdrożenie usługi nazw Web 3.0, czyli adresy w sieci mogą mieć format Anna.klay zamiast 0x735340230….,
- integrację z globalną siecią BSN, określaną jako „Internet Blockchain”,
- partnerstwo z firmą Animal Concerts, specjalizującą się w organizacji masowych koncertów w Metaverse.
Generalnie, Klaytn rozwija swoją infrastrukturę tak, by być docelowym łańcuchem bloków dla gier, Metaverse i ekonomii twórców.
Kryptowaluta KLAY
Token KLAY jest natywną walutą platformy. Jest używany do opłat transakcyjnych podczas korzystania ze smartkontraktów, wynagradzania operatorów oraz przesyłania środków w sieci.
Obecnie wybijane jest 9,6 KLAY na blok. Oznacza to, że co roku pojawia się około 300 milionów KLAY, co odpowiada 3% rocznej inflacji w stosunku do 10,7 miliardów KLAY, utworzonych w momencie powstania. W obiegu znajduje się obecnie 2,7 miliarda tokenów.
Klaytn nie przeprowadził ICO dla tokena KLAY, jednak miał dwie prywatne rundy finansowania, gdy sprzedawano tokeny odpowiednio po 3 i 8 centów. Jak widać, okazało się to opłacalną inwestycją.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Klaytn?
Mimo, iż kryptowaluta Klaytn to produkt jednoznacznie kojarzący się z Koreą, jej największym parkietem nie jest wcale giełda koreańska, ale stare dobre Binance. Kolejne większe giełdy to FMFW.io, HitBTC, OKX i Bithumb. Walutą wymiany jest jednoznacznie USDT, sporo dalej są BTC i BUSD.
Sieć rekomenduje używanie portfeli, które mogą wchodzić w interakcję z BApps. Należą do nich sieciowe portfele Klaytn i Kaikas oraz mobilny Klip. Jeśli wolimy bardziej uniwersalne rozwiązanie, możemy użyć Metamask (po dodaniu sieci), Coin98 oraz portfeli hardware jak D’CENT i Trezor.
Klaytn – opinie, fakty, ciekawostki
Dobrą opinię o Klaytn ma z pewnością Forbes. Platforma po raz kolejny znalazła się w jego zestawieniu Top 50 Blockchain, w towarzystwie takich firm jak Meta, FTX czy MicroStrategy.
Jako blockchain korporacyjny, Klaytn nie przykłada specjalnej wagi do decentralizacji. W swoich deklaracjach większy nacisk kładzie na przejrzystość czy niezmienność swojego łańcucha.
Firma poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa. Klaytn przeszedł audyty kodu, wykonane m.in. przez firmy Quantstamp czy Y Combinator.
Blockchain Klaytn jest… oryginalny. Z jednej strony silny technicznie i mocno wspierany, z drugiej wciąż słabo widoczny na rynku globalnym. Czy wyjdzie poza Koreę? Nie wiadomo, jednak patrząc na historię KIA czy LG, błędem byłoby go nie doceniać.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.