W założeniu Bitcoin miał być wygodnym środkiem rozliczeń między użytkownikami. Niestety, jego sieć okazała się zbyt wolna, transakcje za drogie, a cena BTC niestabilna. Metal (MTL) zamierza to wykorzystać i sam stać się uznanym środkiem krypto płatności.
Kurs Metal DAO
(MTL/PLN)
3,69 PLN
(0,95 USD)
Zmiana ceny (24h)
-0,11% (-0,0039 PLN)
Ranking
577
1h
-0,76%
24h
-0,11%
7d
-9,36%
14d
-2,95%
30d
-8,61%
200d
-46,56%
1y
-32,73%
Kapitalizacja
68 919 496 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-0,77%
Max cena (24h)
0,97 USD
Min cena (24h)
0,94 USD
Wolumen (24h)
5 628 016 USD
Historyczne maksimum
17,030 USD (2018-06, -94,44%)
Ilość w obrocie
64 633 864 MTL
Ilość maksymalna
78 588 827 MTL
Za 100 PLN kupisz 27,12 MTL
Strona projektu: www.metalpay.com
Ostatnia aktualizacja 2024-10-30 16:39
Wykres kryptowaluty Metal DAO
Co to jest Metal?
Metal (MTL) to projekt blockchain, który koncentruje się na płatnościach cyfrowych. Dzięki aplikacji Metal Pay można dokonywać natychmiastowych rozliczeń, korzystając zarówno z wcześniej zdeponowanych środków, jak i podłączonych do aplikacji kont bankowych czy posiadanych kryptowalut. Główną zaletą oferty są minimalne lub zerowe opłaty za przesyłanie środków, wsparte niekiedy kilkuprocentowym cashbackiem. Aplikacja pozwala także użytkownikom kupować i sprzedawać kryptowaluty, upodabniając się w tym do Revoluta. Oferuje również własną kartę kredytową.
Projekt przykłada dużą wagę do zgodności z regulacjami prawnymi, zajmuje się tym spora część zespołu. Sieć płatności działa w pełni legalnie na prawie całym obszarze USA, trwa także ekspansja na inne kontynenty. Aby pozostać w zgodzie z obowiązującym prawem, sieć stosuje procedury KYC i AML. Fundusze użytkowników (choć tylko te przechowywane w bankach) objęte są ubezpieczeniem FDIC, odpowiednika naszego BFG.
Sieć korzysta z unikalnego algorytmu konsensusu zwanego Proof of Processed Payments (PoPP).
Za rozwojem platformy stoi firma Metallicus, założona w 2016 roku przez Glenna Mariëna i Marshalla Haynera. Byli oni również współzałożycielami serwisu QuickCoin oraz uczestniczyli w rozwoju projektów Stellar, Dogecoin i Block.io.
Usługi oferowane przez platformę pozycjonują ją jako rywala dla wielu marek, z których najpoważniejszymi są PayPal i AliPay. W segmencie krypto konkurencją są natomiast takie projekty jak Amp, Bitcoin Cash czy Celo.
Następny etap – Proton
Metal zaczynał jako token ERC-20 na blockchainie Ethereum, jednak jego ambicje były zdecydowanie większe. Ponieważ koszty gazu na tym łańcuchu uniemożliwiały użycie go jako warstwy szybkich rozliczeń, trzeba było wymyślić coś nowego.
W początkach roku 2020 we współpracy z firmą Lynx opracowano nowy blockchain o nazwie Proton, obsługujący smartkontrakty i umożliwiający kreację tokenów. Jego głównym zadaniem jest błyskawiczne rozliczanie transakcji oraz uniknięcie wysokich opłat transakcyjnych. Proton Chain jest oparty na EOSIO (podobnie jak EOS), ma 21 walidatorów i potrafi przetworzyć 4000 transakcji na sekundę.
Po utworzeniu łańcucha, Lynx i Metal zdecydowały się na dystrybucję dwóch nowych tokenów:
- XMT – mający taką samą użyteczność jak MTL, dodatkowo zapewniając zniżki na opłaty transakcyjne. Można go było uzyskać 1:1 z zamian za MTL.
- XPR – token Protona, używany w jego aplikacjach oraz do głosowania na producentów bloków. Również dystrybuowany 1:1 wśród posiadaczy MTL.
Nieco później powstały kolejne jak LOAN (token protokołu Proton Lend) czy stablecoin XMD, inaczej określany jako Metal Dollar.
Proton miał być szybką warstwą rozliczeniową dla użytkowników Metal Pay i tej roli sprawdził się nieźle. To jednak nie koniec historii.
Heavy Metal World
Najwyraźniej twórcy platformy uznali, że kto nie idzie naprzód ten się cofa. W efekcie w połowie 2022 zaskoczyli rynek nowym rozwiązaniem – powstał nowy łańcuch o nazwie, hmm… Metal Blockchain.
Jak określili to twórcy: dzięki łańcuchowi warstwy pierwszej (Proton) platforma może uruchamiać tokeny, a dzięki łańcuchowi warstwy zerowej (Metal), może uruchamiać blockchainy (podobnie jak Cosmos). Celem jest przyciągnięcie do ekosystemu nowych projektów, chcących działać na wydajnym protokole Proof of Stake.
Metal Blockchain nie opiera się już na modelu zapożyczonym z EOS, jak Proton. Teraz ma on wiele wspólnego z Avalanche, dodając do niego czwarty podłańcuch (A Chain), oferujący warstwę dla płatności i DeFi. Dodatkowo Metal wprowadza obsługę uwierzytelniania internetowego (WebAuthn) dla EVM. Łańcuch może przetwarzać ponad 4500 transakcji na sekundę, a czas finalizacji wynosi mniej niż 0,5 sekundy.
Nowy łańcuch eliminuje potrzebę pobierania oprogramowania portfela, jednocześnie wykorzystując bezpieczny element (SE) urządzenia i zgodnie z zapewnieniami twórców „zmieniając telefon w portfel sprzętowy„. Przyjęte kryteria bezpieczeństwa zgodnie są z zaleceniami World Wide Web Consortium (W3C).
Wraz z pojawieniem się nowego łańcucha, pojawia się również nowy token: METAL. Dotychczasowi posiadacze MTL będą mogli przekonwertować swoje tokeny w stosunku 1:2 (dwa nowe tokeny za jeden stary).
Wycieczka do Europy
Po dawce technologii, warto spojrzeć jak projekt rozwija się na innych polach. Sporym sukcesem jest ostatnie rozszerzenie działalności platformy na 30 nowych krajów, w tym UE (i Polskę). Europejczykom firma zachwala swoje usługi następująco:
- bardzo łatwy handel kryptowalutami,
- 0% opłat za handel USDC, minimalne marże na innych walutach,
- błyskawiczne opłacanie rachunków z aplikacji,
- portfele gotówkowe z unikalnymi numerami konta.
Usługi w Europie są dostępne dzięki licencji EMI na Litwie i VASP w Estonii, ważnym w całej UE. Pieniądze użytkowników są chronione w instytucjach posiadających zezwolenie nadzoru finansowego.
Plusy i minusy projektu Metal
Choć na pierwszy rzut oka token służący płatnościom to słaba propozycja, w przypadku MTL sprawa jest bardziej skomplikowana. Firma intensywnie się rozwija, zdobywa nowe rynki, inwestuje w technologię, działa zgodnie z prawem. Kapitalizacja MTL na poziomie niespełna 100 milionów dolarów jest niewielka, jeśli porównać ją z CRO, AMP czy BCH, zaś własny stablecoin na pokładzie zwiększa wygodę używania aplikacji.
Z drugiej strony platforma obsługuje mniej niż 100 kryptowalut, wymaga KYC, a używanie zarządzanej centralnie aplikacji nie każdemu musi przypaść do gustu. No i marże poniżej 1% którymi chwali się Metal, w świecie DeFi nie są niczym nadzwyczajnym.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę MTL?
Metal kupimy na wielu giełdach, zaczynając od UpBit i Binance, przez Huobi i Kucoin, na FTX i Gate.io kończąc. Jako że waluta jest na rynku od dawna, najwyraźniej wchodzi na ważniejsze parkiety zgodnie z planem. Najczęstsze kryptowaluty wymiany to USDT, ETH i BTC.
Póki co MTL jest tokenem ERC-20, do jego przechowywania wystarczy więc praktycznie dowolny portfel. Ledger, Trezor, Metamask, TrustWallet, Guarda, Math… Oczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał ekosystemu konieczne będzie zainstalowanie aplikacji Metal Pay.
Sytuacja z portfelami zmieni się po upowszechnieniu monety METAL, to jednak pieśń przyszłości.
Metal – opinie, fakty, ciekawostki
Dobra opinia o projekcie Metal przyciągnęła m.in. Erica Finmana, pierwszego nastolatka, który zarobił miliony na Bitcoinie. Kupując tokeny w 2019 r., na większe zyski musiał jednak poczekać jeszcze prawie dwa lata.
Własność tokena jest mocno skoncentrowana. 50 największych portfeli kontroluje łącznie prawie 95% MTL.
Podobnie jak Blik, aplikacja Metal Pay pozwala wysłać środki na numer telefonu. Jeśli dodamy do tego zwroty płatności do 5%, oferta robi się całkiem ciekawa.
Metal to dość stary projekt, jednak przez większość czasu szybko się rozwija. Czy da zarobić? Całkiem możliwe, jednak ostrożność zalecana. Wygląda wprawdzie na bezpieczniejszy od Celsiusa, jednak powierzanie sporych środków aplikacji, której w pełni nie kontrolujemy, nigdy nie jest dobrym pomysłem.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.