logo

Co to jest Polkadot (DOT)? Badamy jej unikalne cechy i potencjał wzrostu

xtb - broker godny zaufania

Polkadot to jeden z najbardziej innowacyjnych projektów w świecie blockchain. Jest bardziej skalowalny i uniwersalny niż Ethereum, nigdy nie zdobył jednak jego popularności. Czy ostatnia modernizacja projektu zmieni tę sytuację?

Logo kryptowaluty Polkadot

Kurs Polkadot
(DOT/PLN)

23,59 PLN

(5,96 USD)

Zmiana ceny (24h)

7,94% (+1,74 PLN)

Ranking

16

1h

1,09%

24h

7,94%

7d

-2,75%

14d

3,95%

30d

-17,23%

200d

-13,69%

1y

12,54%

Kapitalizacja

8 246 960 009 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

8,26%

Max cena (24h)

5,96 USD

Min cena (24h)

5,50 USD

Wolumen (24h)

436 935 925 USD

Historyczne maksimum

54,98 USD (2021-11, -89,19%)

Ilość w obrocie

1 384 317 550 DOT

Ilość maksymalna

1 465 266 663 DOT

Za 100 PLN kupisz 4,24 DOT

Strona projektu: polkadot.network

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 13:12

Wykres kryptowaluty Polkadot


Czym jest Polkadot?

Co to jest Polkadot SMALL

Polkadot jest łańcuchem bloków warstwy 0, pozwalającym na tworzenie innych blockchainów. Zapewnia on bezpieczne środowisko dla ich budowania, pozwalając jednocześnie na połączenie nowo utworzonych łańcuchów ze sobą. Pod tym względem zbliżony jest nieco do modelu znanego z blockchaina Cosmos.

Odróżnia go to od sieci Layer 1 (Ethereum, Solana, Fantom), skoncentrowanych na obsłudze dApps, ale również od rozwiązań Layer 2, zwiększających wydajność innych projektów.

Polkadot zaspokaja potrzeby nie tyle końcowych użytkowników, ile deweloperów, chcących tworzyć nowe rozwiązania. Jej podstawową użytecznością jest zapewnianie bezpieczeństwa i interoperacyjności blockchainom, zbudowanym na firmowym pakiecie Substrate. Można uznać ją za odpowiednik centrum handlowego, zapewniającego przestrzeń, klientów i ochronę dziesiątkom niezależnych sklepów.

Hasłem Polkadot jest integracja. Blockchain nie jest jednak w stanie łatwo przyłączyć sieci nie opartych na Substrate, jak powiedzmy Bitcoin.

Obok sieci głównej Polkadot funkcjonuje także jej wersja testowa o nazwie Kusama. Choć jest ona rodzajem poligonu dla wielu projektów przed wejściem na sieć główną, jest w pełni funkcjonalna i mieści się w Top 200 krypto.

Krótka historia projektu

W starożytności wszystkie drogi prowadziły do Rzymu, w świecie blockchaina i smartkontraktów prowadzą do Ethereum. Twórca Polkadot, dr Gavin Wood był razem z Vitalikiem Buterinem współtwórcą tego łańcucha. Kodował pierwszą wersję Ethereum, jest też współtwórcą Solidity, języka programowania smartkontraktów na tym blockchainie.

W 2016 r. Wood opuścił stanowisko dyrektora i głównego programisty Ethereum, by stworzyć projekt bardziej odpowiadający jego założeniom. W tym samym roku powstaje whitepaper Polkadot, rok później ma miejsce głośne ICO projektu.

W 2020 r. uruchomiona zostaje sieć główna, rok później zostają wprowadzone parachainy (łańcuchy boczne). W międzyczasie są prowadzone rozmowy z SEC, by token DOT nie został uznany za papier wartościowy (security).

2023 to rok przełomu. Ogłoszone zostają plany dużej modernizacji sieci, znanej jako Polkadot 2.0. Polkadot SDK zostaje także zaadaptowana przez blockchain Cardano.

Jak działa Polkadot?

Polkadot to multichain, zapewniający wszystkim połączonym łańcuchom wspólne środki bezpieczeństwa i interoperacyjność. W sieci funkcjonują trzy podstawowe rodzaje łańcuchów.

Ekosystem Polkadot
Architektura Polkadot łączy wiele łańcuchów ze sobą

Relay Chain

Centralny łańcuch przekaźnikowy. Najważniejszy punkt układu, który łączy ze sobą wszystkie inne. Jego rolą jest dbanie bezpieczeństwo sieci i interoperacyjność między łańcuchami. To on zapewnia też konsensus, decydujący o ważności transakcji.

Aby osiągnąć większą prędkość, łańcuch oddziela dodawanie nowych transakcji od ich zatwierdzania. W przeciwieństwie do Ethereum, transakcje nie są przetwarzane przez EVM, ale maszynę wirtualną WASM, co zapewnia znacznie większą wydajność.

Relay Chain celowo ma ograniczoną funkcjonalność – nie są w nim obsługiwane np. smartkontrakty.

Konsensus w sieci opiera się na odmianie Proof of Stake o nazwie Nominowanego PoS (NPoS). Tworzą go się na niego Nominatorzy (stakujący), wybierający Walidatorów potwierdzających transakcje. Osobną rolę pełnią Kolatorzy (Collators), odpowiedzialni za łączenie transakcji w bloki w celu potwierdzenia ich przez Walidatorów.

Parachains

Łańcuchy bloków Layer 1, połączone z Relay Chain i wykorzystujące jego zasoby obliczeniowe w celu potwierdzenia transakcji. Mogą być one wysoce wyspecjalizowane i dostosowane do konkretnych przypadków użycia.

Interakcje w parachainach są przetwarzane równolegle, co pozwala na dużą skalowalność. Parachainy mogą mieć różne zastosowania, od DeFi, przez gry i tokeny NFT, IoT, obsługę DAO do potwierdzania tożsamości.

Polkadot wykorzystuje również parathreads, które są funkcjonalnie podobne do parachainów, ale mają mniejsze wymagania i są przeznaczone dla łańcuchów, które nie wymagają ciągłej łączności z siecią.

Bridges

Mosty, umożliwiające sieci Polkadot interakcję z innymi łańcuchami bloków. O ile komunikacja między parachainami realizowana jest przez Relay Chain, wyjście na zewnątrz systemu wymaga osobnych rozwiązań.

binance futures - poradnik oraz opinie

Łączność z innymi sieciami opartymi na Substrate (np. Kusama) realizowana jest za pośrednictwem Palet (Pallets). Połączenia z innymi blockchainami realizowane są przy pomocy smartkontraktów (np. Ethereum) lub protokołów wyższego rzędu (np. Bitcoin przy użyciu XCLAIM).

Te kluczowe komponenty pozwalają nie tylko sprawnie i bezpiecznie przetwarzać transakcje w ekosystemie Polkadot, ale również zapewnić komunikację ze światem zewnętrznym.

Idzie nowe czyli Polkadot 2.0

Blockchain Polkadot 2

Aby lepiej oddać zmiany, wyobraźmy sobie Polkadot jako gigantyczny komputer do wynajęcia, oferujący swoją moc obliczeniową, pamięć i transfer zainteresowanym użytkownikom.

Choć ten system dobrze znosi próbę czasu, ma kilka słabości, które ujawniły się z biegiem czasu. Dotyczą one głównie alokacji zasobów Relay Chain do obsługi parachainów. Po pierwsze, sporo wysiłku i kosztów wymagało otrzymanie przydział slotu dla parachaina. Po drugie, zasoby obliczeniowe były przydzielane niezależnie od jego faktycznych wymogów.

Polkadot 2.0, której plany wprowadzenia ogłoszono w połowie 2023 r., ma wprowadzić kilka istotnych zmian.

  1. Zmienia się podejście – blockchain skupiać się na obsłudze parachainów (choć te oczywiście pozostaną). Zamiast tego skupia się na obsłudze oferowanych przez parachainy aplikacji. Będzie oferował im przestrzeń blokową, na którą składają się pamięć dyskowa, moc obliczeniowa i przepustowość.
  2. Znikają dotychczasowe aukcje, na których licytowano prawo przyłączenia łańcucha do sieci na dwa lata. W zamian pojawia się możliwość elastycznego nabywania usług sieci (Coretime Allocation). Płacisz za tyle, ile potrzebujesz. Dzięki temu usługi Polkadot będą bardziej dostępne dla nowych projektów.
  3. Znika konieczność blokowania tokenów DOT na czas wynajęcia slotu. Do tej pory podłączenie do sieci wymagało ich zablokowania na cały okres trwania umowy. Ponieważ mechanizm długotrwałego wynajmu slotów zostaje zastąpiony wynajmem na żądanie, tokeny zyskują mobilność i mogą znacznie szybciej krążyć w systemie. Wprowadzany jest także mechanizm spalania tokenów, potencjalnie mogący równoważyć ich emisję.
  4. Pojawia się Asynchronous backing, oznaczający zmianę procesu generowania bloków. W efekcie zwiększa się przepustowość parachainów oraz zmniejsza opóźnienie. Dzięki temu wydajność całego systemu może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie.
  5. Ulepszenie komunikacji. Dotychczasowy standard XCM daje możliwość komunikacji między łańcuchami, istnieje jednak pewne ryzyko ich niewłaściwej interpretacji. Wprowadzony zostaje więc nowy model umowy, Accords, gwarantujący dokładne wykonanie poleceń z jednego łańcucha na drugim.

Wprowadzone zmiany mają szansę doprowadzić do wzrostu popularności platformy nie tylko wśród deweloperów, ale i zwykłych użytkowników.

Statystyki sieci

Patrząc na dane, przytaczane przez Gavina Wooda, sieć rozwija się zgodnie z planem. Na koniec roku 2023 w sieciach Polkadot i Kusama naliczono 90 parachainów, zaś wszystkich projektów ekosystemu łącznie z aplikacjami było kilkaset.

Łańcuch główny (Relay Chain) obsługuje do 7 milionów transakcji w ciągu dnia. W całym ekosystemie pracuje aktywnie prawie 2000 programistów miesięcznie.

Do programu dotacji Fundacji Web3 zgłoszono w 2023 aż 324 wnioski, z których zatwierdzono około połowy. Od rozpoczęcia programu w 2017 r. skarbiec Polkadot udzielił wsparcia przeszło 600 projektom.

Ciekawe statystyki dotyczące łańcucha głównego możemy znaleźć na stronie Subscan.io, warto zapoznać się także z kompletną listą parachainów. Można zdziwić się, znajdując na tej liście sporo powszechnie znanych projektów, jak Bittensor, Energy Web Token czy Alpeh Zero.

Kryptowaluta DOT i jej zastosowania

DOT jest natywną monetą ekosystemu Polkadot i ma wiele zastosowań.

  1. Jej podstawową rolą jest zarządzanie siecią, umożliwiające posiadaczom DOT składanie i głosowanie nad propozycjami dotyczącymi ewolucji sieci i zarządzania nią.
  2. Drugą funkcją jest stakowanie w celu zabezpieczenia sieci (określane jako bonding). Walidatorzy muszą dysponować DOT, aby mieć prawo sprawdzania poprawności transakcji. Zniechęca ich to do prób manipulacji i naruszania zabezpieczeń systemu.
  3. Moneta DOT służy także do zapewnienia połączenia parachaniów z siecią Polkadot. Korzystanie z jej usług wymaga użycia DOT, zarówno w starym systemie slotów jak i nowym Coretime.
  4. DOT służy do regulowania opłat transakcyjnych, co pomaga zapobiegać spamowaniu sieci i przyczynia się do stabilności systemu.
  5. Moneta używana jest również w transakcjach między blockchainami, pozwalając przenosić wartość w połączonym ekosystemie Polkadot.

Polkadot jest projektem, w którym zarządzanie jest naprawdę zdecentralizowane. Decyzje podejmowane są bezpośrednio poprzez głosowanie posiadaczy DOT na blockchainie. Przegłosowane muszą zostać wszelkie zmiany wprowadzane w protokole.

Tokenomika DOT

Chociaż początkowo DOT miał maksymalną podaż wynoszącą 10 milionów, zmieniono to aby zachęcić uczestników aktywności w sieci. Obecnie DOT jest tokenem inflacyjnym, a zakładana inflacja wynosi 10% rocznie (choć w szczególnych momentach może dojść nawet do 100%).

Głównym celem inflacji DOT jest motywowanie uczestników do uczestniczenia w rozwoju sieci przy użyciu nominowanego dowodu stawki (NPoS). Ci, którzy stakują tokeny i nominują walidatorów, otrzymują nagrody pomagające równoważyć inflację. Jeśli monety DOT nie są używane w łańcuchu, ich wartość z czasem spada. Stopa inflacji zmienia się w zależności od liczby stakowanych tokenów, zaś jej celem jest uzyskanie stakowania tokenów na poziomie 60%.

Kryptowaluta PolkaDOT
W ekosystemie PolkaDot inflacja ma swoją rolę do spełnienia

Na początku 2024 w obiegu znajduje się 1,32 miliarda DOT. Główne udziały w istniejącej podaży ma zarządzająca projektem Fundacja Web 3 oraz inwestorzy aukcyjni (licytujący dostęp dla parachainów).

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Polkadot (DOT)?

Jak przystało na jednego z liderów rynku, monetę DOT kupimy prawie wszędzie. Binance, Coinbase, Bybit, OKX, Kraken i wszystkie inne parkiety, znane z naszego rankingu giełd krypto. Wolumeny są ogromne, spready minimalne, waluty wymiany rozmaite (choć z wyraźną przewagą USDT).

Przechowywanie DOT wymaga portfela kryptowalut obsługującego jego ekosystem. Popularnym wyborem są rozwiązania Enkrypt, PolkaGate, SubWallet czy Talisman. Obsługiwany jest także portfel hardware Ledger.

Polkadot vs Cosmos

Obie te sieci maja dość podobne założenia, prezentując się jako sieci wielołańcuchowe i udostępniając gotowe pakiety do tworzenia nowych blockchainów (Substrate i Cosmos SDK). Porównanie ich nie jest jednak łatwe, gdyż każda z nich bazuje na nieco innych założeniach.

Polkadot pozwala wszystkim parachainom korzystać ze wspólnej infrastruktury, mechanizmu konsensusu, mocy obliczeniowej czy przestrzeni dyskowej.

Cosmos daje swoim łańcuchom znacznie większy margines swobody. Każdy z nich jest samowystarczalny, używa własnego modelu konsensusu i jest zabezpieczony przez własnych walidatorów.

Architekturę Polkadot można przedstawić jako mocny fundament (Relay Chain), podtrzymujący wiele kolejnych pięter (Parachains). Do modelu Cosmos bardziej pasuje obraz osiedla domków, połączonymi szeregiem rur, przewodów i dróg i dojazdowych.

Który model jest lepszy? To zależy. Wybór będzie zależał od konkretnych potrzeb projektu, od tego, czy ważniejsze jest bezpieczeństwo i łatwość użycia Polkadot, czy niezależność oferowana przez Cosmos.

Znanym rozwiązaniem umożliwiającym budowę własnych blockchainów jest także Avalanche, jest ona jednak mniej popularnym rozwiązaniem od dwóch wymienionych wyżej.

Polkadot – opinie, fakty, ciekawostki

Dobrą opinię o Polkadot mają fundusze VC. Zgodnie z raportem Messari, DOT posiada w swoich zasobach prawie 50% firm venture capital i funduszy hedgingowych.

Kusama jest czymś więcej niż młodszym bratem Polkadot. Rozwój jest tu szybszy, a koszt uruchomienia parachaina znacznie niższy, co skłania niektóre firmy do pozostania na stałe.

Początki Polkadot nie były łatwe. W 2017 wskutek luki w oprogramowaniu portfela projekt utracił sporą część z zebranych na rozwój 140 milionów dolarów.

Polkadot już dziś daje możliwości (sharding, interoperacyjność, wydajność), które Ethereum dopiero ma w planach. Czy jednak wystarczy to, by zmniejszyć dzielącą je przepaść w wycenie? Polkadot 2.0 zapewne w tym pomoże, jednak marzenia o zdeklasowaniu Ethereum najprawdopodobniej pozostaną tylko marzeniami.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy kurs Polkadot wzrośnie?

Nie wiadomo, choć modernizacja platformy oraz nadchodząca hossa krypto dają podstawy do optymizmu.

Kim są Nominatorzy Polkadot?

Czy na Polkadot są memecoiny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB