W świecie zdecentralizowanej wymiany kryptowalut najbardziej znanym jednorożcem jest Uniswap. Nowoczesna technika pozwoliła na jego szybkie klonowanie – powstały SushiSwap, Pancake i wiele innych projektów. Trzeba jednak pamiętać, że jednorożce nie są jedynymi mieszkańcami krainy DEX. Z oddali przygląda sie im tajemniczy drapieżnik – 0x.
Kurs 0x Protocol
(ZRX/PLN)
1,59 PLN
(0,41 USD)
Zmiana ceny (24h)
-3,43% (-0,057 PLN)
Ranking
232
1h
-1,73%
24h
-3,43%
7d
12,96%
14d
27,27%
30d
18,80%
200d
-16,75%
1y
3,67%
Kapitalizacja
348 424 228 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-3,30%
Max cena (24h)
0,43 USD
Min cena (24h)
0,41 USD
Wolumen (24h)
86 109 596 USD
Historyczne maksimum
2,50 USD (2018-01, -83,47%)
Ilość w obrocie
848 396 563 ZRX
Ilość maksymalna
1 000 000 000 ZRX
Za 100 PLN kupisz 62,71 ZRX
Strona projektu: www.0xprotocol.org
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:30
Wykres kryptowaluty 0x Protocol
0x i DEXy – komu to potrzebne?
Firmę założyli Will Warren (CEO) i Amir Bandeali (CTO) w październiku roku 2016. Protokół i jego natywna kryptowaluta ZRX ruszyły w sierpniu 2017. Ani Warren, ani Bandeali nie mieli dużego doświadczenia technicznego przed założeniem 0x, ale udało im się. Zatrudnili bowiem rozsądnie wielu członków zespołu z przeszłością w Google, Facebooku, Dropboxie czy LinkedIn.
Zespół widzi oszałamiające możliwości blockchaina, ale również jego ograniczenia. Koncentruje się przede wszystkim na blockchainie Ethereum i opartym na nim DeFi (zdecentralizowane finanse). Zwłaszcza zaś celują w sektor DEX i obsługę wymiany peer-to-peer. Misją 0x jest bowiem stworzenie świata, w którym cała wartość może swobodnie przepływać w publicznych łańcuchach bloków. Obejmuje to waluty, akcje, obligacje, towary, instrumenty dłużne, nieruchomości, cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, licencje na oprogramowanie – wszystko, co może być przedmiotem transakcji na DEX.
DEX oznacza Decentralised Exchange (giełdę zdecentralizowaną). W realnym świecie jest ona odpowiednikiem kupowania marchewki na targu, zamiast wizyty w hipermarkecie (Coinbase, Binance, BitBay). Na DEX mamy znacznie szerszy wybór tokenów i minimalny spread. Z drugiej strony musimy wiedzieć, co kupujemy, no i mieć trochę ETH na opłaty (utrzymując się w poetyce – bilet na tramwaj). Transakcji dokonamy bezpośrednio, nie korzystając z wyspecjalizowanego sprzedawcy. Wystarczy, że ustalimy reguły wymiany.
0x jest właśnie zdecentralizowanym protokołem wymiany, stosowanym m.in. w DEXach. Zestawem reguł, używanych przez strony w celu ułatwienia wzajemnej komunikacji. W tym przypadku jest to format wiadomości, w którym dwie strony wymieniają się tokenami. Z jego pomocą programiści mogą budować własne giełdy kryptowalut i udostępniać je użytkownikom. Protokół obsługuje blockchain Ethereum, a ostatnio również BSC (Binance Smart Chain). Przy okazji – waluta o nazwie ZRX jest ta sama dla obu łancuchów. Nie daj się nabrać na fałszywe tokeny na BSC, czasem oferowane na Uniswapie.
Dlaczego jednak w ogóle warto bawić się w DEXy? Czy wielkie giełdy nie są lepszym wyborem? Niekoniecznie. Giełdy regularnie padają ofiarą ataków hakerskich, niektóre nawet upadają z tego powodu. Ponadto oferują ograniczoną liczbę tokenów i nie zawsze wystarczającą płynność. Natomiast DEXy to odpowiednik wschodniego bazaru, gdzie kupisz dosłownie wszystko. Jeśli nawet sprzedający nie ma towaru, dla ciebie wytrzaśnie go spod ziemi.
0x – bohater drugiego planu
Czasem chciałbyś kupić token, który co prawda jest listowany, ale chwilowo nie ma go na giełdzie. I tu właśnie na scenę wkracza 0x. Ponieważ zbudowane jest na nim sporo zdecentralizowanych giełd, pozwala na wymianę płynności między nimi. Używają one wspólnej infrastruktury (protokołu) więc jest to banalnie łatwe. Giełdy są również zachęcane do dzielenia się płynnością poprzez podział opłat.
Otwarty protokół służy więc jako element składowy całego ekosystemu. Poszczególne projekty nie muszą martwić się budową własnej infrastruktury, ponieważ używają protokołu 0x. Służy on jako otwarty standard i wspólny element konstrukcyjny dla każdego programisty, potrzebującego funkcji wymiany. 0x zapewnia bezpieczne inteligentne kontrakty, które są audytowane zewnętrznie. Daje także narzędzia programistyczne dostosowane do ekosystemu 0x oraz otwarty dostęp do wspólnej puli płynności.
Brzmi to dobrze, ale na czym właściwie polega przewaga 0x nad innymi rozwiązaniami? Otóż na tym, że przekazuje on zamówienia poza blockchainem Ethereum, co zmniejsza obciążenie sieci i koszty gazu. Oczywiście transakcja finalnie zostanie zrealizowana na blockchainie, jednak wypychając poza niego większość informacji, znacząco obniżamy jej koszty.
Fenomenalne wyniki
Ostatnie kilka miesięcy to świetny okres w historii 0x. W styczniu przegłosowano wejście w życie czwartej wersji protokołu. Aktualizacja v4 pozwoliła na wprowadzenia zmian, skutkujących obniżeniem opłat, wprowadzenie pożyczek i stakingu, zwiększenie płynności oferowanych tokenów. Zorganizowano także społeczność DAO, aby docelowo 0x stał się w pełni zdecentralizowaną siecią.
Znacząco wzrosły też obroty. W 2020 roku całkowity wolumen obrotu generowany przez protokół 0x osiągnął ponad 8 miliardów USD. Już w styczniu 2021 r. obrót wyniósł natomiast 5,7 mld USD. W tej chwili firma chwali się przeszło 300 mln $ obrotu na dobę i 350 tysiącami użytkowników. Rozwój jest bardzo szybki, w czym ogromną rolę odgrywa rewolucja DeFi.
0x jest narzędziem, które jest po prostu potrzebne. Można zbudować na nim mnóstwo projektów, takich jak:
- giełdę zdecentralizowanej wymiany
- rynek w stylu Allegro dla towarów cyfrowych
- boty do tworzenia rynków lub handlu arbitrażowego
- protokół do obsługi pożyczek lub opcji itd.
Trzeba przyznać, że lista projektów opartych na 0x (ZRX) robi wrażenie. Oczywiście są to DEXy (1inch, DODO, Matcha), portfele (MetaMask) czy serwisy do zarządzania zasobami krypto (Zapper, Zerion). Co ciekawe 0x przydaje się również w projektach zajmujących się prognozowaniem (Augur) czy kryptografią (Mask Network) oraz wielu innych dziedzinach. Niewątpliwie 0x zasłużył sobie na opinię uniwersalnego narzędzia w świecie krypto.
Kryptowaluta 0x – poznajcie ZRX
ZRX to natywny token 0x w standarcie ERC-20. Jest on wykorzystywany do regulowania należności za transakcje z wykorzystaniem sieci. Umożliwia także głosowania nad aktualizacjami protokołu. Nie jest to bez znaczenia – to posiadacze ZRX mogą decydować, w którą stronę protokół będzie się rozwijał. W 2019 roku dodano również możliwość stakowania tokenów (odpowiednik lokat w realnym świecie) dla dostawców płynności.
Pierwsza oferta monet 0x (ZRX) wyniosła 50 milionów tokenów ZRX. Oznaczało to sprzedaż 50% całkowitej podaży za 24 miliony dolarów. Niezła cena wejścia, biorąc pod uwagę dzisiejszy MC.
Obecnie token 0x przechowuje w swoich portfelach przeszło 180 tysięcy użytkowników, ale to dziesięciu największych gromadzi razem przeszło 50% podaży. Miej to na uwadze, zanim włożysz w ZRX oszczędności życia.
Opinia końcowa – co dalej z 0x?
0x działa podobnie jak wodociągi – każdy ma wodę w kranie, ale mało kto myśli o facetach obsługujących pompy. Gdyby nie 0x, Uniswap i jego klony opanowałyby większość rynku, niekoniecznie z korzyścią dla klientów. To 0x napędza 1inch, tak modną obecnie platformę wymiany. Podobnie jak dziesiątki innych, wymienionych przedtem. Jest potrzebny i rozwija się szybko.
Czy oznacza to jednak, że nie ma problemów? Niekoniecznie… Krytycy podnoszą, że chociaż ekosystem działa dobrze, to nie ma jasnego sposobu wyceny kryptowaluty 0x (ZRX). Co więcej, token jest konieczny w głosowaniach. Z czasem więc zarządzanie i handel 0x mogą zostać przejęte przez inwestorów posiadających znaczne zasoby ZRX. Opinie są podzielone, nie wiadomo do końca, w którą stronę podąży projekt.
Co więc dalej 0x (ZRX), jego rozwojem i perspektywami? Któż to wie… Aktualne pozostaje jednak zdanie, które przeczytałem w Techcrunch: 0x pozostaje najlepszym Linuksem w świecie krypto.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.