logo

Flux (FLUX): badamy zdecentralizowaną chmurę blockchain

xtb - zlatan ibrahimović

Czy w świecie rządzonym przez Amazon, Microsoft i Google, małe projekty mają jeszcze jakieś szanse? Flux zamierza pokazać, że tak, a co najlepsze – może mu się udać. Trzymamy kciuki.

Logo kryptowaluty Flux

Kurs Flux
(FLUX/PLN)

2,12 PLN

(0,55 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,40% (+0,029 PLN)

Ranking

274

1h

0,52%

24h

1,40%

7d

-14,76%

14d

-11,25%

30d

-4,17%

200d

-60,28%

1y

61,97%

Kapitalizacja

203 875 395 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,70%

Max cena (24h)

0,55 USD

Min cena (24h)

0,53 USD

Wolumen (24h)

15 950 554 USD

Historyczne maksimum

3,33 USD (2022-01, -83,54%)

Ilość w obrocie

372 615 884 FLUX

Ilość maksymalna

440 000 000 FLUX

Za 100 PLN kupisz 47,11 FLUX

Strona projektu: runonflux.io

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 08:12

Wykres kryptowaluty Flux


Co to jest Flux?

FLUX logo small

Flux to platforma, która oferuje zdecentralizowane przetwarzanie i przechowywanie danych. Można pomyśleć o nim jako zdecentralizowanej wersji chmury AWS Amazona. Swoim klientom zapewnia odpowiednią moc obliczeniową i pojemność dyskową, niezbędną do obsługi aplikacji. W przeciwieństwie do Amazona jednak dane nie podlegają cenzurze, dodatkowo platforma jest zawsze dostępna, bez przerw wynikających z awarii. Wynika z faktu, że zamiast centralnej farmy serwerów mamy ich tysiące, rozsianych po całym świecie.

Oczywiście, jest kilka projektów opartych na podobnych założeniach. Najbardziej znanym z nich jest Internet Computer, ma on jednak własne problemy z nadmierną centralizacją. Pocket Network skupia się raczej na rozwoju sieci przekaźników, niż zaawansowanym przetwarzaniu danych. Arweave czy Filecoin nie wychodzą daleko poza składowanie plików online. iExec i Bluzelle działają w podobnej branży, ale mniejszej skali, niż nasz bohater.

Ekosystem Flux składa się z blockchaina, zdecentralizowanej sieci węzłów, systemu operacyjnego FluxOS oraz pakietu dApps i portfela o nazwie Zelcore. Model ekonomiczny platformy zachęca do udziału w rozwoju sieci i uruchamiania węzłów, jednocześnie odstraszając nieuczciwych aktorów.

Projekt wystartował w 2018 roku, pierwotnie pod nazwą ZelCash. Jest oparty na ulepszonym algorytmie Zcash z obsługą PoW i PoS oraz zaimplementowaną ochroną przed użyciem koparek ASIC, by utrzymać decentralizację sieci.

Platforma zarządzana jest przez DAO i nie jest powiązana z większymi inwestorami czy firmami VC. Dużym atutem projektu jest zaangażowana społeczność górników i operatorów węzłów.

Klocki ekosystemu

Jak wspomnieliśmy, na system składa się cały zestaw komponentów, z których ważniejsze to:

  1. FluxOS. Serce sieci, rozproszony, niezależny od łańcucha (agnostyczny) system, obsługujący zdecentralizowane aplikacje. Dzięki swojej architekturze umożliwia on ich działanie bez przerw, zapewniając elastyczny przydział zasobów sieci. FluxOS działa w modelu „blockchain jako usługa” (BaaS), umożliwiając programistom również wdrażanie wyroczni czy gier, opartych na łańcuchu bloków.
  2. Węzły (FluxNodes). Jest ich jak dotąd 15 tysięcy, a odpowiadają za funkcjonowanie i utrzymanie sieci. Każdy użytkownik ma możliwość uruchomienia węzła, jeśli dostarczy sprzęt o wymaganych parametrach lub wykupi serwer wirtualny. Jako wynagrodzenie otrzymuje nagrody blokowe w tokenach FLUX. Ciekawy film o tym, jak i dlaczego warto uruchomić własny serwer, znajdziesz poniżej.
  3. ZelCore. ZelCore to jedna z podstawowych dApps działających na FluxOS. Jako portfel krypto niezależny od blockchaina, ZelCore pozwala na przechowywanie przeszło 450 monet i ponad 50 tysięcy tokenów, obsługując niemal każdy większy łańcuch. Jest portfelem niepowierniczym, pozostawiając użytkownikowi kontrolę nad kluczem prywatnym.
  4. XDAO. Organizacja zarządzająca projektem, skupiająca posiadaczy tokena FLUX. Daje on prawo składania propozycji rozwoju platformy, które następnie podlegają głosowaniu. Propozycje mogą dotyczyć rozwoju systemu, zmiany parametrów sieci czy kwestii finansowych.

Atuty sieci Flux

  1. Wraz z rozwojem Metaverse i Web3, rośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przestrzeń dyskową. Flux, zapewniając zdecentralizowane zasoby, jest na to dobrze przygotowany.
  2. Projekt umożliwia programistom tworzenie dApps, kompatybilnych z wieloma blockchainami. Niewiele innych platform daje tę możliwość, co powinno stale przyciągać nowych deweloperów.
  3. Zakończona już migracja Ethereum do PoS pozbawiła pracy wielu górników. Flux oferuje możliwość zarabiania każdemu, kto ma odpowiedni sprzęt, nie wymagając przy tym inwestowania wielu tysięcy dolarów.
  4. Projekt rozwija się według czytelnej i dobrze opracowanej roadmapy. Nie ma znaczących opóźnień, cele określone są jasno i klarownie. Jeśli chcesz sam się przekonać, znajdziesz ją na stronie www.
  5. Najważniejsze – istnieje już działający, dobrej jakości produkt, lepszy nie tylko od oferty konkurencji w segmencie krypto, ale także tańszy od rozwiązań proponowanych przez scentralizowanych dostawców. Bezpieczeństwo decentralizacji dostajesz gratis ;).

Partnerzy projektu

Flux zdobył już uznanie wielu partnerów. Najważniejsi z nich to:

  • Kadena – najszybsza na świecie hybrydowa platforma blockchain,
  • Nvidia – wiodący producent kart graficznych,
  • Lumen Technologies – globalna platforma technologiczna dla przedsiębiorstw,
  • Seeed Studio – dostawca sprzętu IoT oraz usług związanych z łańcuchem dostaw,
  • Presearch – zdecentralizowana wyszukiwarka danych.

Kryptowaluta FLUX

Natywnym tokenem ekosystemu jest FLUX. Co interesujące – występuje on nie tylko na rodzimym łańcuchu bloków, ale także na kilku innych sieciach, w tym Ethereum, BSC, Kadena czy Avalanche. Dzięki temu token może być przedmiotem obrotu na ich platformach DeFi. Jednocześnie pozostaje łatwy do konwersji na format natywny dzięki rozwiązaniu Fusion, wbudowanemu w portfel Zelcore.

Maksymalna podaż FLUX wynosi 440 milionów, z czego w obrocie jest 280 milionów. Nowe tokeny pojawiają się wyłącznie jako wynagrodzenie górników i operatorów węzłów. Ponieważ w projekcie nie uczestniczyły VC, nie ma obawy zalania rynku ogromną podażą.

Podobnie jak Bitcoin, moneta podlega halvingowi, którego okres to 2,5 roku. Oznacza to także, że osiągnięcie maksymalnej podaży nie nastąpi przed upływem kilku dziesięcioleci.

Główne zastosowania tokena to:

  • wynagrodzenie za wydobycie bloków (PoW), służące zabezpieczeniu sieci,
  • wynagrodzenie za prowadzenie węzła w modelu PoS,
  • rozliczenia za usługi sieciowe,
  • umożliwienie udziału w zarządzaniu projektem.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Flux?

Największe obroty notuje mało znana giełda Citex, za nią lokują się Kucoin i Binance, dalej Gate.io i Bitrue. Łączne obroty są niewielkie, rzadko przekraczając 5 milionów dolarów. Najczęstsze pary walutowe tworzą BTC, USDT, BUSD i ADA.

Oczywistym portfelem do przechowywania tokena jest Zelcore, oferujący wiele wyrafinowanych narzędzi, choć niektóre z nich dostępne są tylko w jego płatnej wersji. Jeśli wolimy inne rozwiązania, wygodny będzie Metamask (po dodaniu sieci), a najbezpieczniejszy Ledger. Możemy użyć także portfela Coinbase, Freewalet czy Trust Wallet.

Flux – opinie, fakty, ciekawostki

Wprawdzie projekt bazuje częściowo na niemodnym już rozwiązaniu PoW, jednak dbając o dobrą opinię, Flux zmienił ją w Proof of Useful Work. Zamiast rozwiązywania losowych zadań, górnicy wykonują pożyteczną pracę, jak wykrywanie deep fake czy rendering wideo.

Obsługujący przeszło 60 blockchainów Zelcore ma potencjał, by znacząco uprościć życie inwestorom. Bardzo wygodna jest jednoczesna obsługa wielu giełd, wysokie jest także bezpieczeństwo – dane logowania nigdy nie opuszczają portfela.

binance futures - poradnik oraz opinie

W 2021 r. AWS przyniósł zysk w wysokości 18,5 miliarda dolarów, podczas gdy cały Amazon tylko niewiele więcej – 25 miliardów. Widać jasno, że usługi w chmurze to żyła złota.

Flux wydaje się bardzo ciekawym projektem. Duża decentralizacja, solidna technika, rosnący rynek – czego chcieć więcej? Może tylko świadomości użytkowników, że dane przechowywane w chmurze tak naprawdę nie są ich własnością, dopóki korzystają z usług centralnie zarządzanych gigantów.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%