logo

Moonbeam (GLMR) – badamy blockchain łączący Ethereum i PolkaDot

xtb - broker godny zaufania

Najważniejszym blockchainem wciąż jest Ethereum i póki co to się nie zmienia. Gdyby tylko można znacząco zwiększyć jego przepustowość, bez protokołów Layer 2, ETH 2.0 i innych wynalazków… Moonbeam proponuje swoje rozwiązanie, nietypowo oparte o PolkaDot.

Logo kryptowaluty Moonbeam

Kurs Moonbeam
(GLMR/PLN)

0,75 PLN

(0,19 USD)

Zmiana ceny (24h)

0,73% (+0,0054 PLN)

Ranking

274

1h

0,90%

24h

0,73%

7d

-12,13%

14d

-4,98%

30d

-43,32%

200d

-41,24%

1y

-26,09%

Kapitalizacja

166 960 842 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,96%

Max cena (24h)

0,19 USD

Min cena (24h)

0,18 USD

Wolumen (24h)

5 285 463 USD

Historyczne maksimum

19,50 USD (2022-01, -99,03%)

Ilość w obrocie

882 860 040 GLMR

Ilość maksymalna

1 126 299 381 GLMR

Za 100 PLN kupisz 133,39 GLMR

Strona projektu: moonbeam.network

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 14:21

Wykres kryptowaluty Moonbeam


PolkaDot i parachainy

Polkadot jest określany jako blockchain Layer 0, sieć łącząca ze sobą wiele łańcuchów. Obsługuje on wiele blockchainów Layer 1, zwanych parachainami. Parachainy te, w tym Moonbeam, są połączone ze sobą przez pojedynczy łańcuch w centrum sieci, tak zwany Relay Chain. Każdy parachain zachowuje kontrolę i władzę nad swoją siecią, jednocześnie korzystając ze współdzielonego bezpieczeństwa Polkadot i interoperacyjności między łańcuchami. Parachainy mogą wymieniać dowolne rodzaje danych, w tym tokeny, dane, smartkontrakty, poświadczenia, czy dane wyroczni.

Oznacza to, że działając jako parachain, Moonbeam może czerpać korzyści z wielkiej i zróżnicowanej społeczności wielu blockchainów ekosystemu Polki.

Co to jest Moonbeam?

Moonbeam logo small

Sieć Moonbeam jest platformą smart kontraktów, opartą o PolkaDot. Zadaniem projektu jest stworzenie przyjaznego środowiska dla tworzenia aplikacji DeFi i Web3. Mogą one funkcjonować w ekosystemie Polki, ale przede wszystkim są kompatybilne z EVM (Ethereum Virtual Machine). Założeniem jest przejęcie z Ethereum obsługi części dApp, poprzez zapewnienie im szybszego i tańszego działania. Sieć zamierza tego dokonać, działając podobnie do Ethereum, ale w oparciu o bardziej nowoczesną strukturę Polki.

Ponieważ platforma została zaprojektowana, by umożliwiać programistom ponowne wdrożenie ich aplikacji Ethereum przy minimalnych zmianach kodu, aplikacje korzystające z Moonbeam nie będą musiały być ponownie konfigurowane ani przepisywane. Sieć pozwala programistom zachować te same narzędzia, języki i konta, z których już korzystają, jednocześnie zapewniając im możliwość obsługi wielu blockchainów.

Moonbeam był pierwszym uruchomionym parachainem PolkaDot, dysponuje zatem przewagą pierwszego gracza.

Przypadki użycia i pożytki z platformy

Obecnie Moonbeam ma cztery główne przypadki użycia:

  1. Implementacja EVM – umożliwia migrację smartkontraktów opartych na Ethereum do sieci Polkadot i Kusama.
  2. API kompatybilne z Web3 – pozwala na używanie narzędzi opartych na Ethereum, takich jak Solidity, Metamask czy Ganache.
  3. Mosty międzysieciowe – umożliwiają transfery tokenów pomiędzy Ethereum i innymi łańcuchami.
  4. Integracja z innymi blockchainami oraz usługami infrastrukturalnymi, jak Chainlink czy Graph.

Zapewniając te integracje technologiczne, Moonbeam celuje w trzy główne kategorie odbiorców:

  • istniejące projekty oparte na Ethereum,
  • projekty budowane w ekosystemie Polkadot,
  • nowe projekty, które nie zdecydowały jeszcze o wyborze platformy.

Ekosystem Moonbeam

Każdy blockchain Layer 1 jest tak funkcjonalny, jak aplikacje na nim oparte. Moonbeam póki co rozwija się nieźle, a na pokładzie ma:

  • DeFi (Curve, Osmosis, SushiSwap),
  • mosty międzyłańcuchowe (Ren, Multichain, Rubic),
  • dostawców API (GetBlock, BitQuery),
  • protokoły komunikacji (Hiperpas, Darwinia, Layer Zero),
  • NFT (RMRK, Unifty, GLMR Apes),
  • gry (Damned Pirates, Monster Hunt, Canary Network),
  • rynki danych (Ocean Protocol),
  • wyrocznie (Chainlink, Band).

Jak widać ekosystem jest żywy i aktywny, choć oczywiście nie dorównuje temu z Ethereum. Co ciekawe, Moonbeam współpracuje także ze swoją największą konkurencją w ekosystemie PolkaDot – Astar.

Kryptowaluta GLMR

GLMR to natywny token użytkowy platformy. Jego główne zastosowania to:

  • opłaty za przesył tokenów oraz wykonywanie smartkontraktów,
  • stakowanie w celu utrzymania węzłów i zabezpieczenia sieci,
  • zarządzanie platformą poprzez głosowania i wybór członków rady.

GLMR nie ma ograniczonej podaży, inflacja zaś określona jest na 5% rocznie. Służy ona generowaniu tokenów niezbędnych dla nagradzania uczestników sieci oraz wnoszenia opłat za podłączenie do ekosystemu Polkadot.

Aby jednak inflacja nie obniżała wartości tokena, wprowadzono również mechanizmy deflacyjne. 80% tokenów GLMR wydanych na opłacenie ruchu sieciowego opłat jest spalanych, tylko pozostałe 20% trafia do skarbca.

Cyrkulacji podlega 452 miliony z obecnej podaży 1 miliarda tokenów.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Moonbeam?

Dzienne obroty tokenem nie są zbyt duże, na ogół na poziomie 10-20 milionów dolarów. Dominującą pozycję ma Binance, za nim ustawiają się CoinDXC, DigiFinex, OKX, Gate.io czy Kucoin. Waluty wymiany ograniczają się do USDT i BUSD z niewielką ilością tokenów dostępnych za BTC.

Token GLMR nie jest tokenem ERC-20, jednak jako zgodny z EVM może być przechowywany na portfelu Metamask (po dodaniu sieci). Ledger i Trezor także sobie poradzą, choć mogą wymagać zainstalowania zewnętrznej aplikacji. Jeśli wolimy rozwiązania programowe, możemy użyć Math, Coin98 czy SubWallet.

Moonbeam – opinie, fakty, ciekawostki

Dalsze perspektywy zależą od warunków rynkowych oraz kondycji ekosystemu PolkaDot. W którymkolwiek kierunku Polka ruszy – Moonbeam będzie jej towarzyszył, wyprzedzając po drodze.

Społeczność PolkaDot mocno wspierała powstanie Moonbeam. Fundacja otrzymała ponad 35 mln DOT (wtedy prawie 1 miliard dolarów) przekazanych przez ponad 200 000 zwolenników z całego świata.

Podobnie, jak aplikacje PolkaDot są wcześniej testowane na sieci Kusama, Moonbeam sprawdza dApps przed wdrożeniem na własnej sieci testowej o nazwie Moonriver.

binance futures - poradnik oraz opinie

Twórcą platformy jest Derek Yoo, odnoszący sukcesy przedsiębiorca IT. W 2019 roku Derek uruchomił w tym celu firmę PureStake, zaś projekt ruszył na dobre w styczniu 2020, roku po otrzymaniu grantu od Fundacji Web3.

Czy GLMR jest wart zainteresowania? Tak, łączy bowiem dwa oddzielne kontynenty, Ethereum i PolkaDot. Nie jest jednak jedynym, który to robi, a w dodatku Ethereum zaczęło wreszcie rozwiązywać swoje problemy z wydajnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB