logo

Radix (XRD) to rewolucja w dziedzinie DeFi. Co musisz wiedzieć?

xtb - zlatan ibrahimović

Mechanika Radix nie jest prosta. Ujęcie jej w paru słowach jest tak samo efektywne, jak kurs fizyki kwantowej w weekend. Zamiast tego powiedzmy krótko – Radix ma potencjał, żeby zrewolucjonizować całe DeFi.

Logo kryptowaluty Radix

Kurs Radix
(XRD/PLN)

0,066 PLN

(0,017 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,56% (+0,0010 PLN)

Ranking

292

1h

0,63%

24h

1,56%

7d

-22,86%

14d

-20,00%

30d

-24,77%

200d

-75,12%

1y

-67,75%

Kapitalizacja

179 188 054 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,60%

Max cena (24h)

0,017 USD

Min cena (24h)

0,016 USD

Wolumen (24h)

2 011 360 USD

Historyczne maksimum

0,65 USD (2021-11, -97,39%)

Ilość w obrocie

10 561 011 263 XRD

Ilość maksymalna

12 960 881 213 XRD

Strona projektu: www.radixdlt.com

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 09:06

Wykres kryptowaluty Radix


Problemy DeFi

Radix logo small

Każda platforma, chcąca obsługiwać DeFi, musi rozwiązać dwa podstawowe problemy. Pierwszym jest wydajność i powiązane z nią opłaty transakcyjne. Każdy, komu zdarzyło się przesyłać tokeny po sieci Bitcoin lub Ethereum rozumie, o czym mowa. Oczywiście, powstają nowe rozwiązania, jak Avalanche, Algorand czy Ecash, jednak one także mają swoje ograniczenia.

Drugim problemem jest bezpieczeństwo. Globalna sieć serwerów, pracujących na różnych wersjach oprogramowania i komunikujących się ze sobą przez rozmaite interfejsy, jest rzeczą nieprawdopodobnie skomplikowaną. Podobnie zresztą jak smartkontrakty, w których setki zmiennych czy funkcji, niewłaściwie użytych, mogą doprowadzić do niepowetowanych strat. Nawet audytowane projekty padają przecież ofiarą hacków. Nie ma ludzi nieomylnych, a tam gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, niejeden mózgowiec wykorzysta swoje zdolności w złym celu.

System, któremu uda się pogodzić dużą wydajność z zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ma więc duże szanse na rozbicie puli w DeFi.

Co to jest Radix?

Radix to protokół Layer 1, który ułatwia programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps), odpornych na ryzyko przeciążenia sieci, hacków i exploitów. Twórcy nie określają Radix jako blockchain – wolą nazywać go raczej zdecentralizowaną siecią. Wynika to z faktu, że projekt ma unikalną architekturę, zawierającą zarówno elementy blockchaina, jak i DAG (Directed Acyclic Graph), jednak tworzącą zupełnie nową jakość.

Historia Radix sięga roku 2012 roku, kiedy jego późniejszy założyciel Dan Hughes rozpoczął badania nad blockchainem. Firma powstała w maju 2013, a następne lata Dan poświęcił na rozwiązanie problemu skalowalności. W 2017 projekt pozyskał finansowanie ze strony VC oraz został przemianowany na Radix. W 2021 roku opracowano język programowania Scrypto i uruchomiono pierwszą wersję sieci o nazwie Olympia.

Radix powstał specjalnie dla obsługi DeFi. Zajmuje się on kluczowymi problemami, z którymi borykają się programiści tworzący dApps. Ogranicza potrzebę pisania smartkontraktów, pozwala na szybkie tworzenie aplikacji, umożliwia ich skalowanie i oferuje zachęty dla wspierających system.

W efekcie powstała platforma, która zapewnia programistom środowisko do bezpiecznego tworzenia smartkontraktów nowej generacji, jednocześnie minimalizując ryzyko włamań czy błędów kodu. A co najważniejsze – zapewniając fantastyczną wydajność. Wczesna wersja Radix o nazwie Tempo, potrafiła podczas testów przetwarzać ponad milion transakcji na sekundę! Czyniła to jednak kosztem decentralizacji, obecne osiągi platformy są więc niższe i tak pozostanie do momentu wprowadzenia wersji platformy Xi’an w roku 2024.

Rozwiązania Radix

Whitepaper platformy przejrzyście definiuje kategorie wyzwań, spotykane problemy i proponowane rozwiązania:

  1. Smartkontrakty zorientowane na aktywa.
    Problem: trudne pisanie dApps w Solidity, owocujące ich kiepską jakością.
    Rozwiązanie: inny paradygmat smartkontraktów oraz nowy język Scrypto, ułatwiające bezpieczne tworzenie kodu.
  2. Sieciowe „klocki lego” DeFi.
    Problem: funkcje Ethereum muszą być wdrażane jako samodzielne, jednorazowo użyte smartkontrakty.
    Rozwiązanie: modułowe smartkontrakty, pozwalające na ich ponowne wykorzystanie i standaryzację.
  3. Rozwój ekosystemu i motywacja.
    Problem: marnotrawstwo funduszy przy jednoczesnym niewystarczającym finansowaniu obiecujących projektów.
    Rozwiązanie: automatycznie motywujący ekosystem programistów, nagradzający twórców wykorzystywanego kodu.
  4. Nieograniczona skalowalność dApp.
    Problem: niska przepustowość sieci i niewystarczające ulepszenia oferowane przez Ethereum 2.0, Near czy Cosmos.
    Rozwiązanie: konsensus sieciowy, który zapewni nie tylko większą przepustowość, ale także pozwoli zachować fundamentalnie ważną modułowość (łatwość łączenia) smartkontraktów.

Rozwój projektu

Pierwszą wersją sieci głównej była wspomniana Olympia. Pod koniec 2021 r. zastąpiła ją funkcjonująca obecnie wersja 2.0 o nazwie Aleksandria. Wprowadza ona środowisko programistyczne DeFi z językiem Scrypto i Radix Engine v2 oraz możliwością tworzenia modułowych smartkontraktów na potrzeby wczesnych kompilacji i testowania.

W drugim kwartale roku 2023 Aleksandria zostanie zastąpiona przez wersję Babilon: otwarty, samonapędzający się ekosystem DeFi z działającym rynkiem smartkontraktów. Ułatwi to pracę programistów, którzy użyją gotowego, sprawdzonego fragmentu kodu, zamiast pisać własny.

Ostatnią, planowaną na 2024 r. wersją systemu jest Xi’an. Ma on zapewnić nieograniczoną skalowalność i pozwolić DeFi opartemu o Radix na stanie się rozwiązaniem globalnym.

Kryptowaluta Radix

XRD

XRD jest natywnym tokenem sieci Radix. Służy on do zabezpieczania jej poprzez stakowanie w ramach systemu delegowanego Proof of Stake. XRD jest również tokenem używanym do uiszczania opłat transakcyjnych na Radix. Co warte zauważenie – wszystkie pobrane opłaty są automatycznie spalane.

XRD ma podaż maksymalną 24 mld tokenów, podzieloną na 2 równe części:

  • 12 miliardów zostało stworzonych podczas startu sieci, z czego w cyrkulacji jest obecnie ok. 10 miliardów.
  • 12 miliardów jest wybijane przez Radix Protocol jako emisja sieciowa, służąca wypłacie nagród przez okres około 40 lat. Emisja monet rozpoczęła się wraz ze startem sieci Olympia w lipcu 2021 roku.

Całkowita podaż 24 miliardów XRD znajdzie się więc w obiegu około roku 2061.

eXRD

Token eXRD jest opakowanym (wrapped) odpowiednikiem XRD w ekosystemie Ethereum, podobnie jak wBTC jest odpowiednikiem Bitcoina.

Każdy eXRD jest wspierany 1:1 przez XRD przechowywane w portfelu powiernika. Podaż eXRD w obiegu zmienia się więc w zależności od ilości zdeponowanych XRD.

XRD i eXRD są wymienne 1:1. Wymienić je można korzystając z rozwiązania Instabridge, oraz na niektórych giełdach, np. Bitfinex.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Radix?

Radix nie jest specjalnie popularną monetą, a giełdy, na których jest notowany nie stanowią czołówki rynków. AscendEX, Bitfinex, Gate.io, MEXC i kilka innych wyczerpują listę parkietów. W przypadku eXRD dochodzi jeszcze BingX, Kucoin czy Uniswap, ale obroty tym tokenem są niewielkie.

binance futures - poradnik oraz opinie

Portfele do przechowywanie Radix musimy dobrać w zależności, czy interesuje nas token ERC-20, czy natywny. Ten pierwszy nie robi problemów – możemy użyć dowolnego rozwiązania, zaczynając od produktów Ledger, Trezor czy Metamask. Jeśli zależy nam na formacie natywnym, nie mamy większego wyboru. Na szczęście dedykowany Desktop Wallet (Windows, Mac, Linux) możemy połączyć z Ledgerem, co znacznie poprawia jego bezpieczeństwo.

Radix – opinie, fakty, ciekawostki

Posiadacze natywnego tokena XRD mogą pomyśleć o jego stakingu na sieci – obecna stopa zwrotu to ok 11% rocznie (8% po odjęciu inflacji tokena).

Jednym z rozwiązań proponowanych przez platformę jest Instapass – narzędzie do łatwego spełnienia wymogów KYC. Pozwala na zgodność z przepisami, nie jest jednak lubiane przez chcących zachować anonimowość użytkowników.

Platforma pozycjonuje się na sieć bezpieczną w użyciu. Służy temu seria wpisów na blogu o tytułach: Dlaczego sieci Radix nie grozi hack, który ostatnio zdarzył się na… (Solana, Mirror, Furucombo, Spartan itd).

Radix przypomina gościa, który wprawdzie spóźnił się na przyjęcie, ale w torbie ma najlepszy towar świata. Czy to wystarczy, żeby zostać królem imprezy? Zobaczymy, ale papiery na sukces wydaje się mieć naprawdę mocne.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%