logo

Waves (WAVES): Czym jest ta platforma blockchain i co oferuje?

xtb - zlatan ibrahimović

Kryptowaluta WAVES narobiła niezłego zamieszania w światku krypto, kiedy jej kurs wzrósł sześciokrotnie, a potem spadł jak cegła. Dlaczego tak się stało i o co chodzi w tym projekcie?

Logo kryptowaluty Waves

Kurs Waves
(WAVES/PLN)

5,84 PLN

(1,50 USD)

Zmiana ceny (24h)

-1,11% (-0,066 PLN)

Ranking

385

1h

1,01%

24h

-1,11%

7d

15,80%

14d

46,36%

30d

38,09%

200d

-37,36%

1y

-29,50%

Kapitalizacja

150 405 821 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-1,86%

Max cena (24h)

1,55 USD

Min cena (24h)

1,45 USD

Wolumen (24h)

46 582 220 USD

Historyczne maksimum

61,30 USD (2022-03, -97,55%)

Ilość w obrocie

100 000 000 WAVES

Ilość maksymalna

100 000 000 WAVES

Strona projektu: waves.tech

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:12

Wykres kryptowaluty Waves


Co to jest Waves?

WAVES logo small

Waves to protokół blockchain, oferujący wiele usług, przede wszystkim własny DEX i możliwość łatwej kreacji tokenów. Platforma opiera się na algorytmie Leased Proof of Stake (LPoS) oraz obsługuje smartkontrakty. Blockchain umożliwia szybkie tworzenie aplikacji (dApps) we własnym języku programowania Ride.

Platforma Waves weszła na rynek w czerwcu 2016 roku i jest dziełem ukraińskiego naukowca, Aleksandra Iwanowa, wcześniej zaangażowanego w takie projekty jak Coinomat czy NXT. Iwanow zauważył lukę w istniejących projektach blockchain: łatwość adopcji. Początkującym trudno wejść w świat krypto, zrozumieć zasady i nauczyć się techniki, nie mówiąc już o kreacji własnych tokenów. Postanowił więc to maksymalnie ułatwić, a za cel postawił sobie stworzenie łatwej w użyciu alternatywy Ethereum.

W przeciwieństwie do Ethereum, zarządzanie blockchainem nadal jest scentralizowane w rękach zespołu programistów platformy. Daje mu to daje mu odporność na hardfork, ale jest sprzeczne z założeniami krypto.

Przegląd ekosystemu

Składa się on z wielu aplikacji, zarówno natywnych, jak i zewnętrznych. Najważniejszymi z nich są:

  • Waves Exchange – kiedyś tylko DEX, obecnie kompletna platforma DeFi. Zapewnia wymianę walut, staking, pule płynności czy handel algorytmiczny. Tutaj też możemy stworzyć własny token. Platforma ma bramkę fiat, umożliwia zatem zamianę np. dolarów na krypto.
  • Neutrino – algorytmiczny protokół do tworzenia stablecoinów. Pozwala na tworzenie tokena USDN sparowanego z dolarem. Jego zabezpieczeniem są zdeponowane WAVES.
  • Swop.fi – DEX typu AMM, oparty o pule płynności. Pozwala na błyskawiczną wymianę kryptowalut oraz pasywne zarabianie po zdeponowaniu wolnych środków w pulach. Ma także launchpad, umożliwiający inwestycje w nowe projekty.
  • Vires – kolejny protokół DeFi, odpowiednik Compound czy Aave w systemie Ethereum. Umożliwia zaciąganie pożyczek po złożeniu zabezpieczenia w kryptowalutach.
  • Gravity – sieć cross-chain i wyrocznia (oracle). Podobnie jak Band, zapewnia wiarygodne wprowadzenie na blockchain zdarzeń ze świata zewnętrznego, np. cen aktywów. Może współpracować z wieloma blockchainami, nie tylko macierzystym.
  • Waves Ducks – popularna gra oparta o NFT. Podobnie jak Axie Infinity, łączy w sobie DeFi i mechanikę gier. Pozwala graczom zarabiać tokeny EGG za zbieranie i obstawianie Duck NFT.
  • SIGN Art – internetowa galeria sztuki i rynek NFT. Artyści mogą tu tworzyć swoje portfolio i tokenizować je, kolekcjonerzy zaś kupować wybrane prace.

Idzie nowe

Na początku roku 2022 Waves miał już ponad 2 miliony użytkowników i obsługiwał 100 000 transakcji dziennie. TVL platformy wynosił 2,5 miliarda dolarów, a stakowane było przeszło 80% tokenów. Niezły wynik, zwłaszcza że platforma nie korzystała zbytnio z pomocy VC. Powstaje pytanie – co dalej, by nie tracić impetu? Odpowiedzią ma być Waves 2.0

Platforma działa na własnym blockchainie, co daje jej samodzielność, ale odcina od wielkiego rynku aplikacji Ethereum. Obecnie wdrażany jest nowy konsensus, który pozwoli na obsługę maszyny wirtualnej EVM. Taka kompatybilność sprawi, że ​​Waves będzie łatwo dostępny dla wielu już istniejących protokołów. Nowa sieć, Waves 2.0 zostanie podłączona do już istniejącej, w celu płynnego przejścia i uniknięcia zakłóceń.

Firma zamierza znacząco zwiększyć rolę DAO, wyznaczając nowe standardy w tym segmencie.

Dla każdej platformy kluczem jest napływ użytkowników i nowej płynności. Aby to osiągnąć Waves obiecuje rozbudowę Gravity tak, aby mógł on obsługiwać wszystkie główne łańcuchy blockchain, zwłaszcza Ethereum, Avalanche, BSC, Bitcoina i Solanę.

Kolejnym wyzwaniem jest stworzenie protokołu Inter-Metaverse Level 0, będącego pomostem pomiędzy wieloma różnymi metaversami. Twórcy gier będą mogli zintegrować swoje NFT z dowolną platformą, bez uzależnienia się od konkretnego łańcucha.

Aby sprostać tym zamierzeniom, firma tworzy program zachęt o wartości 150 milionów dolarów.

Trzeba przyznać, że na platformie sporo się dzieje, co tłumaczy ostatnią eksplozję zainteresowanie tym ekosystemem.

Problemy platformy

Mimo, że Waves ma wielu zadowolonych klientów, zdarzały się wpadki, a wiarygodność platformy nie jest bez zarzutu.

Niektórzy użytkownicy dawnego projektu Iwanowa (Coinomat) czuli się oszukani, zarzucając jej twórcy działanie w złej wierze. Sprawa nie została jednoznacznie rozstrzygnięta, pozostał po niej pewien niesmak.

Jeśli chodzi o Waves, zdarzają się problemy z zalogowaniem na platformę, irytujące zwłaszcza, jeśli zostawiliśmy na niej większą kwotę. Pojedynczy użytkownicy donoszą o zniknięciu z giełdy ich środków, są to jednak informacje niemożliwe do zweryfikowania. Niestety, support platformy nie może też awaryjnie wyłączyć autoryzacji 2FA, co jest problemem, jeśli np. zgubisz swój telefon. Kryptowaluta WAVES jest bardzo niestabilna cenowo, przez co niespecjalnie bezpieczna dla początkujących inwestorów.

W ostatnim czasie pojawiły się dwa nowe problemy:

  • wspierany przez platformę stablecoin Neutrino (USDN) stracił sztywny peg do dolara amerykańskiego, co było spowodowane dużym spadkiem ceny WAVES. Wstępne szacunki mówią o 200 milionach dolarów strat inwestorów z tytułu zerwania pegu,
  • problemy przełożyły się na protokół Vires.Finance. Gdy wielu użytkowników chciało wypłacić środki, platforma nieomal padła.

Jak widać, w krypto nie ma zysku bez ryzyka, nawet na dużych platformach z długą tradycją.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę WAVES?

Kryptowaluta jest na rynku już 6 lat, nie dziwi więc, że jest listowana na wielu giełdach: Binance, Upbit, OKX, Huobi, Kucoin… Oczywiście, również na własnej platformie Waves.Exchange, gdzie największy wolumen zobaczymy w parze z USDN. Pozostałe giełdy mają bardziej standardowe waluty wymiany, jak USDT, BTC i USD.

Przechowywanie tokenów nie nastręcza problemu. Do dyspozycji mamy firmowy portfel Waves FX, platforma zapewnia także wersję mobilną. Możemy pobrać rozszerzenie dedykowane dla Chrome, blockchain obsługiwany jest również przez Metamask. Trust Wallet, Exodus czy Guarda także spełnią nasze oczekiwania. Na koniec, możemy użyć portfela hardware firmy Ledger. Niestety, Trezor póki co nie obsługuje tej platformy.

Waves – opinie, fakty, ciekawostki

Mająca poprawić opinię o Waves gra Duck Wars okazała się strzałem w dziesiątkę. W ciągu pół roku rozegrano już 12 milionów partii, a gra angażuje codziennie przeszło 3000 graczy – mimo, że jest to dopiero wersja alfa.

W połowie 2016 platforma przeprowadziła ICO, które przyniosło jej 16 milionów dolarów. Nie tak wiele? Wtedy była to równowartość 30 000 Bitcoinów! Mimo to Waves okazało się jeszcze lepszą inwestycją niż BTC.

Aleksander Iwanow jest z zawodu fizykiem teoretycznym. Nazwa platformy ma z tym ścisły związek, gdyż odwołuje się do teorii fal grawitacyjnych, jednego z fundamentów naukowego rozumienia czasoprzestrzeni.

binance futures - poradnik oraz opinie

Waves to historia blockchaina w pigułce. Szczytne zamierzenia, nie zawsze chlubna historia, wzloty i upadki. Dalsze perspektywy nie są jasne. Z jednej strony, niektórzy uważają całą sieć za piramidę, wyzyskującą inwestorów. Z drugiej – jeśli uda się zrealizować zamierzony program, blockchain ma szansę wskoczyć do Top 20 krypto. Czas pokaże, kto miał rację.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *