logo

Token Magic (MAGIC). Przeznaczenie i sposób działania. Opis projektu

xtb - zlatan ibrahimović

Gry na konsole były manią lat 80-90. Super Mario, Zelda, Shinobi – co starsi czytelnicy pewnie pamiętają te tytuły. Magic zamierza wskrzesić dawne czasy, tyle że z użyciem najnowszej technologii blockchain i NFT.

Logo kryptowaluty Magic

Kurs Magic
(MAGIC/PLN)

1,56 PLN

(0,40 USD)

Zmiana ceny (24h)

-3,47% (-0,056 PLN)

Ranking

473

1h

0,38%

24h

-3,47%

7d

3,44%

14d

7,41%

30d

0,88%

200d

-47,80%

1y

-41,40%

Kapitalizacja

110 008 307 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-3,20%

Max cena (24h)

0,42 USD

Min cena (24h)

0,38 USD

Wolumen (24h)

31 359 345 USD

Historyczne maksimum

6,32 USD (2022-02, -93,64%)

Ilość w obrocie

274 116 624 MAGIC

Ilość maksymalna

339 645 510 MAGIC

Za 100 PLN kupisz 64,06 MAGIC

Strona projektu: treasure.lol

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:12

Wykres kryptowaluty Magic


Zacznijmy od początku

Magic kryptowaluta małe

Historia Magic zaczyna się od Treasure DAO, stworzonego, aby pomóc programistom w rozwoju projektów Metaverse, a jednocześnie przyciągnąć użytkowników do Web3. Projekt został uruchomiony w sierpniu 2021 roku na Ethereum jako gałąź projektu Loot. Już po paru miesiącach przerzucił się jednak na Arbitrum w celu minimalizacji kosztów transakcji.

Był to bardzo dobry ruch. Platforma Treasure szybko zyskała uznanie jako najlepszy projekt NFT na Arbitrum, w pewnym momencie odpowiadając za około 95% transakcji NFT na platformie. W krótkim czasie znacznie powiększyła ona swoją kolekcję gier i marek, zgromadziła także liczne grono budowniczych.

Istotą działalności Treasure jest tworzenie ściśle połączonej sieci metawersów, pozwalającej na integrację NFT, DeFi i gier. Poprzez wspieranie graczy i twórców, buduje liczne, współpracujące ze sobą społeczności. Głównym zasobem, sprzyjającym połączeniu rozproszonych projektów, jest właśnie token MAGIC.

Ponieważ token zaczął w pewnym momencie żyć własnym życiem, twórcy Treasure postanowili zdecentralizować zarządzanie i oddali władzę Magic DAO. Od tej pory to DAO kontroluje wszystkie aspekty wykorzystania tokena, zespół Treasure ma zaś w tym procesie rolę doradczą.

Co to jest MAGIC i jak działa?

Magic to zarówno nazwa DAO, jak i jego tokena (wtedy pisana jest dużymi literami). Niewtajemniczonym wzajemne relacje z Treasure i struktura tego ostatniego mogą wydawać się nieco zawikłane, zacznijmy więc od początku.

Rdzeń Treasure DAO stanowi projekt Bridgeworld, będący znakiem rozpoznawczym platformy. Jako centralny metawers i podstawowy element konstrukcyjny łączy wszystkie pozostałe gry powiązane z projektem. Zachęca do tworzenia partnerstw między nimi i współdzielenia zasobów.

Treasure DAO oferuje także rynek o nazwie Trove, który umożliwia handel NFT pochodzącymi z dowolnej gry ekosystemu. Jeśli chcesz wymienić zaklęty miecz z jednej na statek kosmiczny w drugiej, dobrze trafiłeś.

MAGIC wywodzi się z właśnie z platformy Bridgeworld i działa we wszystkich metawersach obsługiwanych przez Treasure. Umożliwia on łączenie ekonomii tych projektów i oferuje użytkownikom większą funkcjonalność, umożliwiając handel na Trove. Dzięki swojej funkcjonalności wspiera decentralizację, a także wspiera rozwój aktywów ekonomicznych, które można wykorzystać w prawdziwym świecie.

Treasure DAO oraz skupiające posiadaczy tokena Magic DAO pozostają w ścisłej symbiozie, korzystnej dla obu stron.

Kluczowe koncepcje MAGIC i Bridgeworld

  1. MAGIC jest najważniejszym elementem systemu. Jak stwierdza Whitepaper – ”posiadacze MAGIC kontrolują metaverse”.
  2. Fundamentalnie ważne w grze są Skarby (NFT) – zasoby ekonomiczne, mogące być wykorzystywane w wielu światach.
  3. W Bridgeworld bardzo istotne są także Legiony (postaci), mające indywidualne cechy i zdolności, ułatwiające rozgrywkę na różne sposoby.
  4. Istnieje wiele sposobów uczestnictwa w grze i użycia tokena, jak Wydobywanie, Wykonywanie zadań, Przywoływanie czy Wykuwanie.
  5. Rozgrywkę można częściowo zautomatyzować – czasochłonne wykonywanie zadań można zastąpić utworzeniem odpowiedniej puli płynności.

Koncepcja użyteczności MAGIC

Token został zaprojektowany jako zasób, który stanowi podstawę rosnącej sieci łączonych przez Bridgeworld metawersów i gier. DAO może używać MAGIC do ułatwiania startu nowych projektów oraz zwiększania użyteczności istniejących poprzez wplatanie go w narrację tych gier. Dzięki temu projekty nie muszą budować własnej ekonomii w grze, mogą po prostu użyć tego tokena jako waluty bazowej. MAGIC odblokowuje także nowe możliwości użytkownikom, gdy przechodzą oni z jednej gry i społeczności do drugiej.

Treasure i MAGIC są zatem rodzajem klocków, z których można zbudować nowe projekty. Jeśli plan się powiedzie, ten token będzie reprezentować udziały w ekosystemie, który ma cały pion NFT i produktów do gier połączonych za sobą.

Dzięki temu zasilane przez MAGIC Treasure DAO można będzie można postrzegać jako zdecentralizowaną konsolę, do której można podłączać wciąż nowe gry, korzystające z tej samej waluty, rynku i społeczności. Ma to zresztą odzwierciedlenie z nazwie – nowe projekty określane są jako Cartridges i funkcjonują podobnie jak nowa gra wykorzystująca starą konsolę.

Tokenomika MAGIC

Obecna podaż MAGIC w obiegu wynosi 213 milionów tokenów. Odpowiada to około 62% całkowitej podaży, wynoszącej 350 milionów tokenów. Dalsza emisja jest przeznaczana głównie na nagrody za farming NFT, staking oraz nagrody dla górników.

Podaż, na początku wysoka, jest ograniczona mechanizmem podobnym do halvingu Bitcoina, redukcja następuje jednak co roku zamiast co 4 lata. Wbudowane są także mechanizmy deflacyjne, wymagające spalenia tokenów dla wykonania niektórych zadań.

Zastosowania tokena wyglądają następująco:

  • jest walutą wymiany na Trove Marketplace oraz Bridgeworld,
  • jest domyślną walutą w każdym projekcie powiązanym, jak Battlefly, Peek-a-Boo czy Toadstoolz,
  • obsługuje staking, zapewniający nagrody za blokowanie MAGIC oraz przychody z protokołów (np. NFT Marketplace),
  • jest używany w zarządzaniu np. proponowaniu i głosowaniu nad przyznaniem dotacji nowym projektom.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Magic?

Jest wiele parkietów na których możemy kupić MAGIC, w marcu 2023 r. najpopularniejsze to Binance i Coinbase, dalsze miejsca to Bitget i Gate.io. Popularne są także DEXy, jak Uniswap i Sushiswap. Waluta wymiany to głównie USDT z niewielkim dodatkiem BUSD i WETH.

Token występuje w formacie ERC-20, zaś większość ruchu przechodzi przez rozwiązanie Layer 2 Arbitrum. Wystarczy nam zatem praktycznie dowolny portfel kryptowalut, poczynając od Ledger i Trezor, przez Metamask do Trust Wallet czy Coinbase Wallet.

Magic – opinie, fakty, ciekawostki

Na starcie tokenomika projektu wyglądała słabo, gdyż zespół zdecydował się na wysoką początkową inflację kryptowaluty. Pozwoliło to na szybki wzrost społeczności i wysoką płynność, zaś dzisiaj podaż jest już względnie ustabilizowana.

DAO ma nietypowe podejście do stakingu. Gracze muszą postawić wszystkie trzy aktywa (MAGIC, Legiony, Skarby) aby zdobyć nowe przedmioty. Użytkownicy muszą więc się postarać, aby zasłużyć na nagrodę.

Liczba gier obsługiwanych przez token szybko rośnie. Obecnie jest to już przeszło 20 tytułów, na czele z Bridgeworld, The Beacon czy Smolverse.

Ekosystem MAGIC szybko się powiększa. Całkiem możliwe, że stanie się on wiodącym rozwiązaniem problemu interoperacyjności gier, przynajmniej na Arbitrum. Ja jednak nie przyłączę się do grupy inwestorów. O gustach może się nie dyskutuje, jednak estetyka gier wspieranych przez tę monetę odstręcza mnie od bliższych kontaktów.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.