logo

WOO Network (WOO) – połączenie DeFi i CeFi. Nasza analiza i opinia

xtb - zlatan ibrahimović

Zarówno CeFi jak i DeFi mają swoje zalety. Z jednej strony duże wolumeny i wygoda, z drugiej bezpieczeństwo i brak KYC. WOO Network postanowiło połączyć te modele, by stworzyć nową jakość handlu kryptowalutami.

Logo kryptowaluty WOO

Kurs WOO
(WOO/PLN)

0,82 PLN

(0,21 USD)

Zmiana ceny (24h)

-7,08% (-0,063 PLN)

Ranking

206

1h

-1,44%

24h

-7,08%

7d

-17,12%

14d

11,99%

30d

4,70%

200d

-29,39%

1y

-6,73%

Kapitalizacja

390 171 774 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-7,06%

Max cena (24h)

0,23 USD

Min cena (24h)

0,21 USD

Wolumen (24h)

51 958 651 USD

Historyczne maksimum

1,78 USD (2021-11, -88,10%)

Ilość w obrocie

1 844 055 321 WOO

Ilość maksymalna

2 223 817 070 WOO

Za 100 PLN kupisz 121,50 WOO

Strona projektu: learn.woo.org

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:24

Wykres kryptowaluty WOO


Co to jest WOO Network?

WOO Network małe

WOO Network to platforma, agregująca oferty CeFi oraz DeFi i w efekcie zapewniająca dużą płynność i wygodę swoim użytkownikom. Dzięki niej zarówno indywidualni inwestorzy, jak i giełdy, zewnętrzne protokoły czy instytucje mają dostęp do dużych wolumenów, a swoje zlecenia mogą zrealizować po niskich lub wręcz zerowych kosztach.

WOO Network została uruchomiona w roku 2019 przez Kronos Research, firmę specjalizującą się w zapewnianiu płynności dużym platformom giełdowym. Bazując na tych doświadczeniach, Kronos uruchomił platformę z szerokim zestawem funkcji potrzebnych handlującym kryptowalutami. Zaawansowane typy zleceń pomagające zarządzać ryzykiem, minimalne opłaty transakcyjne, obsługa derywatów, handel społecznościowy, możliwość uzyskania dochodu pasywnego – WOO Network zapewnia ciekawe funkcje zarówno początkującym, jak i zaawansowanym traderom.

Dzięki swoim partnerom WOO Network obsługuje także wpłaty w walutach fiat, co rozszerza funkcjonalność sieci.

Oferta platformy

WOO Network obsługuje zarówno instytucje jak i indywidualnych użytkowników. Jej zestaw produktów i usług obejmuje:

  1. WOO X: platforma CeFi bez opłat, zapewniająca zaawansowanym inwestorom wiele rozbudowanych opcji oraz pozwalająca pozwalająca na stworzenie własnego obszaru roboczego.
  2. WOO Trade (WOO Network): brama dla klientów instytucjonalnych, takich jak giełdy, dająca dostęp do głębokiej płynności sieci WOO i gwarantująca minimalny spread.
  3. WOOFi: wielołańcuchowa aplikacja (dApp), łącząca płynność CeFi i DeFi. Oferuje bardzo tanie swapy (0,025%), minimalny poślizg i usługi profesjonalnych animatorów rynku.
  4. WOOFi DEX: zdecentralizowana giełda, dająca wrażenie korzystania z rozwiązania CeFi. Umożliwia samodzielny handel z widoczną księgą zleceń, konfigurowalnymi obszarami roboczymi i zaawansowanymi narzędziami.

Z punktu widzenia indywidualnego inwestora najważniejsze są WOO X oraz WOOFi, omówimy je więc nieco dokładniej.

WOO X (CeFi)

Jest to flagowy produkt WOO Network, umożliwiający handel dziesiątkami altcoinów. Jego najmocniejsze punkty to:

  • handel bez opłat – użytkownicy, którzy nie korzystają z interfejsu API, mogą obniżyć swoje opłaty zera, jeśli stakują minimum 1800 WOO (w czerwcu 2023 ok. 300$),
  • głęboka płynność – dane raportowane przez Coinmarketcap potwierdzają bardzo duże wolumeny giełdy, pozwalające na minimalizację poślizgu nawet przy realizacji dużych zleceń,
  • konfigurowalne przestrzenie robocze – użytkownik ma do dyspozycji pełen zestaw widżetów, modułów, zakładek oraz wykresów.

WOOFi (DeFi)

WOOFi to automatyczny animator rynku (AMM), który wykorzystuje model syntetycznego, proaktywnego tworzenia rynku (sPMM) do określania cen. WOOFi oferuje trzy główne funkcje:

  • giełda – użytkownicy mogą wymieniać się tokenami bazując na pulach płynności WOOFi. Model wymiany jest jednak bardziej podobny do tradycyjnej giełdy niż AMM w rodzaju Uniswap,
  • zarabianie – użytkownicy mogą deponować swoje aktywa, aby rozpocząć farming. Skarbce automatycznie reinwestują zyski, umożliwiając zwiększenie odsetek,
  • staking – posiadacze WOO mogą blokować swoje tokeny, aby mieć swój udział w przychodach generowanych przez WOOFi.

WOOFi oferuje więc zarówno solidną platformę wymiany, obsługującą swapy międzyłańcuchowe, jak i daje szansę na osiągnięcie dochodu pasywnego z kryptowalut w atrakcyjnej wysokości.

Kryptowaluta WOO

Natywny token sieci nazywa się WOO i funkcjonuje równolegle na wielu łańcuchach, jak Ethereum, BNB Chain, Arbitrum czy Avalanche. Początkowa podaż wynosiła 3 miliardy tokenów, jednak spalanie zmniejszyło ją do 2,2 miliarda. Z tej liczby w obrocie jest ok 75%.

Organizacja i tokenomika projektu uległy pewnym zmianom w początkach roku 2023. Zlikwidowano m.in. inwestycyjne ramię platformy o nazwie WOO Ventures, dotychczasowe WOO DAO przekształcono zaś w WOO Force. Zmieniono także terminy uwolnienia tokenów oraz dokonano wcześniej wspomnianego spalania. Pełny zakres zmian opisano w artykule na blogu projektu.

Warto wiedzieć, że aż 50% dochodów platformy przeznaczone jest na odkup i spalanie tokena WOO, co jest silnym impulsem deflacyjnym.

Po wprowadzonych zmianach token WOO zapewnia następujące funkcje:

  • korzyści handlowe – stakowanie WOO pozwala na handel bez opłat czy darmowe wypłaty,
  • zarabianie na WOOFi – stakowanie pozwala również na udział w zyskach z opłat transakcyjnych,
  • udział w launchpadzie – stakerzy mają priorytetowy dostęp do nowych projektów,
  • udział we wspólnocie – posiadacze WOO zyskują dostęp do globalnej sieci traderów i inwestorów,
  • korzyści instytucjonalne – firmy generujące duże wolumeny mogą otrzymać zwiększone limity stawek transakcyjnych API i obniżki opłat.

Do końca roku 2023 planowane jest wprowadzenie nowych funkcjonalności tokena WOO:

  • dostęp do handlu społecznościowego,
  • dostęp do specjalnych ofert, kierowanych dotąd wyłącznie do instytucji.

Silne i słabe strony WOO Network

PLUSY:

  • innowacyjne połączenie CeFi i DeFi, zapewniające dużą płynność i niskie opłaty,
  • duże doświadczenie założycieli (Kronos Research),
  • deflacyjny model tokena WOO,
  • dostępność tokena na wielu łańcuchach bloków,
  • ciągły rozwój sieci i wprowadzanie nowych funkcji.

MINUSY:

  • niewielki wpływ posiadaczy tokena na rozwój sieci,
  • trwająca nadal zależność platformy od Kronos Research,
  • duża konkurencja ze strony innych platform CeFi i DeFi,
  • niepewność regulacyjna, dotycząca kryptowalut i technologii blockchain,
  • zawsze możliwy atak hakerski, mogący zagrozić bezpieczeństwu sieci.

Rzut oka w przyszłość

Platforma stale się rozwija by móc skutecznie konkurować na bardzo zatłoczonym rynku CeFi i DeFi.

  • w pierwszym kwartale 2023 r. WOOFi uruchomiło obsługę sieci testowych zk-Sync i Base,
  • przeprowadzono również integrację z LayerZero oraz wdrożenie w sieciach L2 jak Arbitrum czy Optimism,
  • stale rośnie baza użytkowników platformy, a ona sama znajduje się w top 10 najpopularniejszych DEXów wg Dapp Radar,
  • liczba swapów międzyłańcuchowych grubo przekroczyła 100 tyś. w ciągu niecałego roku od ich wprowadzenia.

Dużym plusem jest przejrzyste podsumowanie sukcesów i słabości platformy, podobnie jak publikowany Proof of Reserves (jeśli nie wiesz co to, zapoznaj się z naszym artykułem o PoR).

Jak i gdzie kupić WOO Network?

Jako poważny projekt, WOO notowany jest na wielu parkietach. Najważniejszy z nich to Binance (sprawdź przy okazji aktualne promocje na giełdzie), pozostałe to m.in. Kucoin, OKX, Huobi, czy Bitget, dobrze znane z naszego rankingu najważniejszych giełd krypto. Token notowany jest także naturalnie na macierzystej platformie WOO X a także Uniswap czy PancakeSwap.

Token WOO występuje na wielu blockchainach. Oznacza to, że możemy do jego przechowywania użyć praktycznie dowolnego portfela, choć najbezpieczniejsze będą oczywiście portfele hardware jak Ledger czy Trezor.

WOO Network – opinie, fakty, ciekawostki

Dobrą opinię o WOO Network podtrzymuje jej stale aktualizowany Proof of Reserves – raportowane zabezpieczenie znacznie przekracza zobowiązania, osiągając poziom 110%.

Silna jest polska społeczność WOO Network. Firma została też wpisana na polską listę dostawców wirtualnych aktywów, co umożliwia jej legalne działanie w naszym kraju.

Team WOO Network ma naprawdę niezłe doświadczenia – Boston Consulting Group, Citi Bank, Deloitte, czy HSBC mówią same za siebie.

binance futures - poradnik oraz opinie

WOO Network wydaje się być lśniącym diamentem wśród wielu projektów DeFi. Spora popularność, niskie opłaty, doświadczony team, wiele integracji – aż dziw, że projekt póki co nie przebił się do mainstreamu krypto. Zdecydowanie wrzucam go swoją na listę obserwowanych projektów.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.