logo

Przewodnik po Hedera Hashgraph (HBAR). Czy to rewolucja blockchain?

xtb - zlatan ibrahimović

Hedera Hashgraph (HBAR) zamierza być najlepsza na rynku. Nawet, jeśli oznacza to zastąpienie sprawdzonego blockchaina własną technologią. Firmy Big Tech wierzą w ten projekt, jednak czy przeciętny użytkownik krypto też na nim skorzysta?

Logo kryptowaluty Hedera

Kurs Hedera
(HBAR/PLN)

0,21 PLN

(0,054 USD)

Zmiana ceny (24h)

3,44% (+0,0070 PLN)

Ranking

49

1h

-0,06%

24h

3,44%

7d

-15,10%

14d

1,51%

30d

10,25%

200d

-48,39%

1y

10,72%

Kapitalizacja

2 034 578 524 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

3,37%

Max cena (24h)

0,055 USD

Min cena (24h)

0,052 USD

Wolumen (24h)

62 930 319 USD

Historyczne maksimum

0,57 USD (2021-09, -90,51%)

Ilość w obrocie

37 652 680 131 HBAR

Ilość maksymalna

50 000 000 000 HBAR

Za 100 PLN kupisz 476,51 HBAR

Strona projektu: www.hedera.com

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 08:06

Wykres kryptowaluty Hedera


Co to jest Hedera Hashgraph?

Hedera Hashgraph logo small

Hedera to projekt rozwijany od 2012 roku przez doktora Leemona Bairda, twórcę algorytmu Hashgraph. Postanowił on za jego pomocą lepiej rozwiązać problem zdecentralizowanego zarządzania na dużą skalę. Robią to np. Bitcoin czy Ethereum, są one jednak powolne, a ich użycie kosztowne. Hashgraph zapewnia natomiast przepustowość dziesiątek tysięcy transakcji na sekundę i opłaty transakcyjne rzędu 0,0001 dolara. Może być więc stosowany w zdecentralizowanych systemach wymagających niskich opłat, wysokiej wydajności i bezpieczeństwa. Pod tym względem, mimo różnej techniki, przypomina opisywany niedawno projekt Kadena.

Dzięki tym zaletom, Hedera Hashgraph to sieć skierowana głównie do sektora przedsiębiorstw, obiecująca szybkie, bezpieczne i tanie transakcje. Przyjęta struktura zarządzania służy całej sieci i powoduje, że żaden pojedynczy węzeł nie może działać tylko we własnym interesie.

Jak to działa?

Istotą tego konsensusu Hashgraph jest tzw. Gossip Protocol (protokół plotek). Po zaistnieniu transakcji, jej uczestnicy wysyłają dane do dwóch losowych węzłów, z których każdy wysyła te dane do dwóch następnych… i tak dalej. Docelowo doprowadza to do synchronizacji i potwierdzenia prawdziwości przekazanej informacji. Po osiągnięciu konsensusu w sieci Hedera, wszystkie transakcje są niezmienne i przejrzyste. Jak dowodzą cytowane opracowania, z matematycznego punktu widzenia prawie niemożliwe jest oszukanie sieci. Nie wiemy niestety dokładnie, ile wynosi to prawie.

Sieć ma charakter zamknięty i tylko zatwierdzone podmioty mogą uruchamiać w niej nowy węzeł. Daje to pewność stabilności i wiarygodności Hedery, choć znacząco ogranicza jej decentralizację. W ciągu kilku lat jednak ma nastąpić otwarcie sieci.

Choć Hashgraph jest własną, opatentowaną technologią Hedery, opiera się on na teorii grafów acyklicznych (DAG), stosowanych także w kilku innych projektach (Fantom, Avalanche, ciut podobne jest także Holo). Więcej informacji o DAG znajdziesz we wspomnianym artykule o Fantomie.

Jakie problemy rozwiązuje Hedera Hashgraph?

Projekt adresuje pięć problemów, które chce rozwiązać. Są to:

  1. Wydajność. Hedera może obsłużyć ponad 10 000 transakcji na sekundę, z ostatecznością osiąganą w ciągu 3-5 sekund. W optymalnych warunkach ograniczonej sieci, osiągnięto nawet zdumiewające 500.000 TPS. Ograniczeniem pozostaje jednak wykonywanie smartkontraktów przy użyciu Ethereum Virtual Machine (EVM), kiedy wydajność spada do okolic 10 TPS (z powodu ograniczeń samej EVM).
  2. Bezpieczeństwo. Hashgraph wykorzystuje asynchroniczną bizantyjską tolerancję błędów (aBFT), uważaną za jeden z najbezpieczniejszych sposobów zapewniania konsensusu. Pozwala to tolerować do 33% węzłów, działających na szkodę sieci, zapewniając również ochronę przed atakami DDoS.
  3. Stabilność. Nie ma ryzyka hardforku protokołu, co zabezpieczone jest zarówno technicznie jak i prawnie. Pozwala to zapobiec tworzeniu konkurencyjnych platform. Kod projektu jest publicznie dostepny, jednak tylko Rada zarządzająca siecią może dokonywać jego aktualizacji. Technologia Hashgraph jest ponadto opatentowana, nie można więc jej skopiować.
  4. Zarządzanie. Protokół zarządzany jest przez Radę, która składa się z przedstawicieli 39 organizacji, uznanych za wystarczająco renomowane. Muszą być one dostatecznie duże, wiarygodne i zróżnicowane pod względem lokalizacji geograficznej.
  5. Zgodność z przepisami. Opcjonalny mechanizm tożsamości umożliwia zgodność z KYC/AML. Pozwala on na powiązanie tożsamości z anonimowymi portfelami, co zapewnia zgodność z regulacjami rządowymi. Dzięki temu projekt powinien znaleźć swoje miejsce także np. przy tokenizacji rozmaitych aktywów.

Mocne plecy Hedery

Powiedzieć, że Hedera ma powiązania z Big Tech, to znaczy prześliznąć się po temacie. Jak wiemy, siecią zarządza Rada, składająca się z maksymalnie 39 wiodących światowych przedsiębiorstw. Kogo tam znajdziemy? Lista jest imponująca:

  • giganci IT w rodzaju Google czy IBM,
  • wielkie firmy techniczne, jak Boeing, Deutsche Telecom oraz LG,
  • duże firmy finansowe, reprezentowane przez Nomura czy Shinhan Bank,
  • instytucje naukowe w rodzaju University College London i London School of Economics,
  • wieloryby z branży krypto, jak Digital Currency Group czy Chainlink Labs.

W sumie, w Radzie brakuje tylko Barracka Obamy i Jeffa Bezosa ;).

Nie ma róży bez kolców

Czy można mieć jakieś problemy, mając takich kolegów? Okazuje się, że tak, czego nie omieszkają wytknąć konkurenci:

  • oddanie zarządzania siecią w ręce wielkich firm jest sprzeczne podstawową cechą blockchaina – decentralizacją,
  • Hashgraph nie jest oprogramowaniem open source, co może ograniczyć jego integrację z nadchodzącą Web 3.0,
  • sieć jest ograniczona do 10 TPS w najbardziej powszechnym dla dApps standardzie obsługiwanym przez EVM,
  • istnieje mnóstwo innych wydajnych projektów blockchain, które można forkować i wykorzystać publicznie.

Kryptowaluta HBAR, jej funkcje i tokenomika

HBAR to natywna kryptowaluta sieci Hedera Hashgraph. Jest używana przede wszystkim do płacenia za usługi sieciowe. Z drugiej strony, HBAR służy również do wynagradzania węzłów wzmacniających zasoby obliczeniowe sieci. Docelowo, gdy Hedera zacznie dopuszczać tworzenie węzłów bez zezwolenia, HBAR będzie chronić sieć przed złośliwymi atakami za pomocą mechanizmu konsensusu opartego na Proof of Stake. Umożliwi więc także stakowanie monet.

Niezbyt korzystnie dla inwestorów wygląda tokenomika HBAR. Tokenów jest bardzo wiele – docelowo 50 miliardów, z czego na rynku jak na razie znalazło się niespełna 15. Ogromne ilości kryptowaluty posiadają pierwsi, prywatni inwestorzy, którzy kupili ją hurtem w bardzo niskiej cenie. Również założyciele, dyrektorzy i pracownicy projektu mają zagwarantowane w sumie przeszło 10 miliardów tokenów. Do tego początkowa ilość dostępnych monet w momencie uruchomienia sieci wyniosła zaledwie 3,6%. Oznacza to duże ilości tokenów, potencjalnie mogących wpłynąć na rynek po upływie terminu ich blokady.

Aktualny harmonogram dystrybucji monet, obejmujący lata 2019 – 2025, zakłada uwolnienie 34% wszystkich HBAR do roku 2025.

Jak i gdzie kupić oraz przechować kryptowalutę HBAR?

Kryptowaluta Hedera Hashgraph jest dostępna na wielu giełdach: Binance, OKEx, Bitrue, Kucoin… Z powodu oparcia na własnym mainnecie HBAR nie jest dostępny na giełdach zdecentralizowanych typu Uniswap czy PancakeSwap.

Standardem wymiany jest głównie USDT, mniejsze wolumeny można kupić także za BTC, BUSD i BNB.

Ponieważ Hedera Hashgraph ma własny standard tokena, nie każdy portfel go obsłuży. Na swojej stronie firma rekomenduje portfele specjalizowane firm BitGo, FireBlocks i HexTrust. Z portfeli wielowalutowych rekomendowane są m.in. Atomic Wallet, Edge oraz Coinomi, a ze sprzętowych Ledger oraz D’Cent.

Hedera Hashgraph – opinie, fakty, ciekawostki

Niezłą opinię wyrobiło projektowi użycie Hashgraph dla potrzeb bezpiecznego zapisu i monitorowania temperatury, w której przechowywane są szczepionki firmy Pfitzer przeciwko Covid-19.

binance futures - poradnik oraz opinie

CEO projektu, Mance Harmon, w życiu zajmował się nie tylko blockchainem. Całe lata spędził, pracując w Departamencie Uzbrojenia Sił Powietrznych USA.

Słowo Hedera w języku angielskim oznacza bluszcz. Nie jest to skojarzenie przypadkowe, autorom projektu to właśnie bluszcz skojarzył się z rosnącą i przeplatającą się strukturą Hashgraph.

Czy warto zainwestować w Hedera Hashgraph? Trudne pytanie. Technika i możliwości są bardzo ciekawe, jednak jest to produkt skierowany bardziej do wielkich firm, niż do drobnych inwestorów krypto. Wszystko zależy więc od faktycznej adopcji protokołu przez gigantów, którzy go wspierają.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%