logo

Czym jest Sui (SUI)? Opis innowacyjnego projektu krypto

xtb - zlatan ibrahimović

Choć łowcy airdropów mogli poczuć się zawiedzeni, wejście Sui na rynek ucieszyło wielu obserwujących rynek krypto. Nowe podejście ma szansę zrewolucjonizować rynek platform Layer 1, ale sporo powodów do obaw mają Aptos i Solana.

Logo kryptowaluty Sui

Kurs Sui
(SUI/PLN)

3,95 USD

(15,96 PLN)

Zmiana ceny (24h)

4,91% (+0,75 PLN)

Ranking

19

1h

0,34%

24h

4,91%

7d

-9,56%

14d

-15,59%

30d

-5,67%

200d

414,39%

1y

176,64%

Kapitalizacja

11 894 134 727 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

4,85%

Max cena (24h)

4,010 USD

Min cena (24h)

3,53 USD

Wolumen (24h)

2 162 950 631 USD

Historyczne maksimum

5,35 USD (2025-01, -26,34%)

Ilość w obrocie

3 009 569 342 SUI

Ilość maksymalna

10 000 000 000 SUI

Za 100 PLN kupisz 6,26 SUI

Strona projektu: sui.io

Ostatnia aktualizacja 2025-01-28 04:51

Wykres kryptowaluty Sui


Co to jest Sui?

Sui opinia SMALL

Dokumentacja Sui określa ten projekt jako platformę smartkontraktów (blockchain Layer 1), obsługiwaną przez walidatorów bez uprawnień. Jest to więc zdecentralizowana sieć, do której może przystąpić każdy. Jej głównymi założeniami jest maksymalnie szybkie wykonywanie smartkontraktów dzięki nietypowemu podejściu do ich przetwarzania.

Projekt opiera się na języku programowania Move, używanym także w projekcie Aptos. Nie ma w tym nic dziwnego – twórcy obu blochchainów pracowali niegdyś razem przy wprowadzaniu zarzuconego ostatecznie blockchaina Diem/Libra. Twórcy Sui po zamknięciu projektu Facebooka założyli firmę Mysten Labs, by dokończyć rozpoczęte dzieło pod inną nazwą.

Ich głównym wyzwaniem jest pokonanie problemu wydajności, od lat utrudniającego rozwój projektów krypto. Dzięki nowatorskiemu podejściu, obiecują oni nieograniczoną skalowalność swojej platformy.

Najważniejsze składowe systemu

Specyfika projektu opiera się na trzech głównych elementach:

  1. Język Move. Opisywaliśmy go przy okazji prezentacji Aptos, tu przypomnijmy tylko, że ma on zupełnie odmienne podejście, niż stosowany przez Ethereum język Solidity. Podstawowym elementem nie jest adres w sieci, jak w przypadku większości blockchainów, ale sam token, w którego atrybutach znajduje się informacja o posiadaczu. W przypadku prostszych transakcji pozwala to na pominięcie czasochłonnego procesu weryfikacji adresu i osiągnięcie niemal natychmiastowej ostateczności.
  2. Wykonywanie transakcji równoległych. Przyjęte wyżej rozwiązanie techniczne pozwala na równoległą realizację transakcji. Blockchain nie musi czekać na zatwierdzenie wcześniejszych prostych transakcji, stanowiących większość ruchu, gdyż nie wymagają one osiągnięcia konsensusu. Z tego powodu podczas testów sieć była w stanie przetworzyć 120 000 transakcji w ciągu jednej sekundy (TPS).
  3. Konsensus. Transakcje wymagające konsensusu są wykonywane przez szybkie algorytmy Narwhal i Bullshark (wykorzystujący DAG, znany z projektu Fantom). Ponownie redukuje to problem z opóźnieniami i pozwala wykorzystać również wkład walidatorów o niższych prędkościach przetwarzania. Narwhal jest używany jako mempool, zapewniający dostępność danych wymaganych przez konsensus, zaś Bullshark porządkuje je w celu jak najszybszego przetworzenia.

Różne rodzaje transakcji

Transakcje w Sui są sortowane pod kątem wydajności w zależności od tego, czy są one proste, czy złożone. Proste transakcje, dotyczące tylko jednego właściciela i obiektów o jednym adresie, omijają protokół konsensusu. Działania jak np. wybijanie NFT mają niższy priorytet i można je dodać do łańcucha kosztem znacząco niższej przepustowości.

Złożone transakcje, które mają wpływ na obiekty dotyczące wielu adresów, przechodzą przez mechanizm konsensusu BFT. Obejmuje to większość transakcji DeFi z kupującym i sprzedawcą (nadawcą i odbiorcą).

Oznaczanie transakcji według ich złożoności eliminuje potrzebę osiągania globalnego konsensusu w sprawie każdej transakcji i pozwala na ich wykonywanie niezależnie od siebie.

Sui kontra Aptos – podobieństwa i różnice

Aptos wszedł na rynek pół roku wcześniej, jednak jego początkowe osiągi nie były zbyt imponujące. Żenująca wydajność, niewielka adopcja, nerwowe działania zespołu czy niejasna tokenomika zraziły wielu początkowych entuzjastów. Nie dajmy się jednak zwieść – Aptos pozostaje bardzo groźnym przeciwnikiem, a jego przeciętna szybkość wzrosła już z 7 do 2000 TPS.

Podobieństwa Sui i Aptos:

  • oba zbudowane zostały przez byłych członków zespołu Meta (Diem/Libra),
  • oba używają języka programowania Move, choć Sui w nieco nowszej wersji,
  • oba wykorzystują przetwarzanie równoległe, aby przyspieszyć wykonywanie transakcji,
  • oba zyskały ponad 300 milionów dolarów od czołowych funduszy VC.

Mimo tych podobieństw, są między nimi także pewne różnice:

  • dzięki wcześniejszemu startowi ekosystem Aptos jest bardziej zaawansowany,
  • Aptos ma większą kapitalizację rynkową i kilkukrotnie większe obroty,
  • Sui lepiej rozwiązuje kwestię współdzielenia czy zmienności tokenów, ma także lepsze API,
  • kwestia walidatorów: Aptos dąży do ujednolicenia wymogów, podczas gdy Sui potrafi wykorzystać maszyny różnego typu.

Podsumowując, jest zdecydowanie za wcześnie by odgadnąć, który z tych projektów odniesie większy sukces. Pewny wydaje się natomiast wzrost znaczenia języka Move, gdyż ma on potencjał zwiększania skalowalności i bezpieczeństwa blockchain.

Wobec zmagań Aptosa i Sui, mało kto zauważa niewielki projekt o nazwie Linera. Tymczasem ma on bardzo podobne założenia i również wywodzi się ze stajni Diem/Libra. W rozwój protokołu wierzy fundusz A16Z, który sfinansował jego rundę seed w wysokości 6 milionów dolarów.

Kryptowaluta SUI

Docelowa podaż to 10 miliardów tokenów, póki co na rynku jest ledwie 5% tej ilości. Nie wygląda to dobrze, choć rozumiem, że jesteśmy na wczesnym etapie adopcji. Docelowo współtwórcy będą mieli 20% tokenów, inwestorzy 14%, Mysten Labs 10% zaś Fundacja Sui prawie 50%. Społeczność musi zadowolić się 6% podaży, mając nadzieję na przejęcie pewnego procentu z tokenów Fundacji, w zamian za dalsze wspieranie projektu.

Zastosowania tokena:

  • opłaty za gaz konieczny do wykonywania transakcji,
  • użycie jako waluty rozliczeniowej w aplikacjach na łańcuchu,
  • zarządzanie poprzez głosowanie w łańcuchu,
  • samodzielny staking lub delegowanie SUI do walidatorów, by osiągnąć dochód pasywny z kryptowalut.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę SUI?

Choć SUI to bardzo młody token, jest już notowany na większości ważnych giełd kryptoBinance, Upbit, OKX, Bybit, Kucoin, Gate.io – nie ma się do czego przyczepić. Ze względu na specyfikę tokena, opartego na własnym blockchainie, jest on natomiast nieobecny na DEXach w rodzaju Uniswap.

Z tego samego powodu token SUI wymaga użycia specjalistycznego portfela. Najbezpieczniej będzie wybrać oficjalne rozwiązanie, opisane na GitHub. Umożliwia ono interakcję z aplikacjami w sieci Sui oraz zarządzanie NFT. Istnieje także kilka innych portfeli od zewnętrznych programistów, jak Ethos, Morphis, czy Splash Wallet. Portfelem uniwersalnym, obsługującym także inne monety jest natomiast Arctic Wallet. Ledger ani Trezor póki co nie wspierają tokena.

binance futures - poradnik oraz opinie

Sui – opinie, fakty, ciekawostki

Sporo emocji i mieszane opinie wzbudziła oferta giełdowa Sui, przeprowadzana jednocześnie na kilku platformach, a do tego połączona ze specjalną ofertą dla wspierających.

Miejsce na Sui znalazły już pierwsze projekty NFT. Kolekcja Wisp of The Forest to interesujące obrazki istot z Plemienia Ogników i Drzewa Duchów.

Innym projektem z branży GameFi jest Hyperspace. Ten protokół jest jednym z ważniejszych rynków NFT, zaś dzięki partnerstwu z Mysten Labs, Hyperspace chce rozwinąć świat gier Web3 na blockchainie Sui.

Czy SUI będzie nową Solaną i zapewni inwestorom podróż na Księżyc? Niewykluczone, choć konkurencja jest spora, a tokenomika niezbyt zachęcająca. Ja w każdym razie nie mam wyboru: tokeny z pierwszej oferty i tak są uwalniane bardzo powoli. HODL.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Ranking brokerów 2025
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%