logo

Radiant Capital (RDNT) jako podstawa DeFi. Charakterystyka platformy

xtb - broker godny zaufania

W swoim czasie Aave rozbiło bank, notując wzrost kapitalizacji x100, a przy okazji stając się punktem odniesienia dla całej branży. Radiant Capital zamierza powtórzyć ten sukces, wychodząc ze swoją ofertą daleko poza rynek Ethereum.

Logo kryptowaluty Radiant Capital

Kurs Radiant Capital
(RDNT/PLN)

0,45 PLN

(0,11 USD)

Zmiana ceny (24h)

-4,13% (-0,019 PLN)

Ranking

526

1h

1,06%

24h

-4,13%

7d

-7,75%

14d

-8,84%

30d

-47,28%

200d

-60,21%

1y

-62,85%

Kapitalizacja

65 694 228 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-4,13%

Max cena (24h)

0,12 USD

Min cena (24h)

0,11 USD

Wolumen (24h)

12 694 123 USD

Historyczne maksimum

0,59 USD (2022-09, -80,68%)

Ilość w obrocie

581 306 810 RDNT

Ilość maksymalna

1 000 000 000 RDNT

Za 100 PLN kupisz 222,09 RDNT

Strona projektu: radiant.capital

Ostatnia aktualizacja 2024-07-04 00:21

Wykres kryptowaluty Radiant Capital


Problem DeFi nr 1 – płynność

Radiant Capital opinie MALE

Radiant Capital powstał, aby rozwiązać jeden z podstawowych problemów DeFi: rozdrobienie kapitału pomiędzy dziesiątki platform, operujących na różnych łańcuchach. Ethereum, Arbitrum, BSC, Fantom, Avalanche, Cosmos, Gnosis… Operujące na nich protokoły DeFi mają własne pule płynności, zaś aktywa udostępniane pożyczkobiorcom z zasady są używane wewnątrz tego samego łańcucha.

Jeśli użytkownik DeFi chce zablokować na przykład wrapped BTC na Polygon i zainkasować ETH w sieci głównej, musi wykonać kilka transakcji z użyciem mostów międzyłańcuchowych. Jest to mało wygodne, powoduje wzrost kosztów, zaś płynność na danym łańcuchu może być mniejsza od zapotrzebowania. Gdyby tak dało się połączyć wszystkie pieniądze krypto…

Co to jest Radiant Capital?

Radiant to wielołańcuchowy rynek pieniężny, na którym użytkownicy mogą deponować aktywa poprzez wiele sieci i podobnie je pożyczać. Jego celem jest konsolidacja miliardów dolarów płynności rozproszonej w dziesięciu sieciach o najwyższym TVL. W początkach maja 2023 r., nie licząc nawet Ethereum, jest to przeszło 20 miliardów dolarów.

Radiant Capital zamierza zostać pierwszą platformą pożyczkową typu omnichain, niezależną od łańcucha. Interoperacyjność międzyłańcuchową osiąga przy użyciu komunikatów LayerZero oraz interfejsu routera Stargate. Dzięki temu pożyczkodawcy mogą np. wskazać, z zasobów którego blockchaina mają pochodzić środki i jaki procent zarobionej kwoty chcieliby wysłać do każdego łańcucha.

Platforma została uruchomiona w połowie roku 2022 r., zaś rozwój Radiant Capital został sfinansowany przez jego założycieli i twórców, nie były w niego zaangażowane żadne fundusze VC.

Duży nacisk położono na bezpieczeństwo, protokół przeszedł pomyślnie kilka audytów smartkontraktu, wykonanych m.in. przez Solidity Finance i PeckShield.

System w działaniu

Jak każda platforma DeFi, Radiant ma na celu generowanie zysków poprzez oferowanie swoich usług, na przykład:

  1. Pożyczanie. Pod zastaw posiadanych aktywów użytkownicy mogą pożyczać inne tokeny. Wnoszą z tego tytułu opłaty i odsetki, które przekazywane są Radiant DAO oraz dostawcom płynności. Pożyczający muszą dbać jednocześnie, by ich dług nie spadł poniżej wartości zabezpieczenia, gdyż ulegnie wtedy ono likwidacji (podobnie jak w każdym innym protokole DeFi).
  2. Dostarczanie płynności. Jest ona niezbędna, by budować zasoby, które można pożyczać. W zamian za zaangażowanie, wnoszący płynność otrzymują tokeny RDNT. Dzięki funkcji 1-Click Loop można nie tylko łatwo zarządzać wniesionym kapitałem, ale także zwiększyć zyski dzięki dźwigni finansowej (co jednak naraża na większe ryzyko).
  3. Stakowanie. Inwestorzy Radiant Capital mogą czerpać dochody z zablokowania swoich tokenów RDNT, wypłacanych po upływie określonego terminu.

Dobre kompendium wiedzy i omówienie poszczególnych funkcji znajdziemy w dokumentach na stronie projektu.

Radiant v1: do poprawki

Protokół rozwija się szybko i nie sposób było wszystkiego od razu zrobić idealnie na 100%. Do marca 2023, podczas funkcjonowania pierwszej wersji protokołu, obok wielu pozytywnych zjawisk zauważono następujące problemy:

  • duża początkowa emisja tokenów, prowadząca do ​​sporej inflacji (polecamy przy okazji nasz wpis – kryptowaluty vs inflacja),
  • za krótki zaplanowany okres zdobywania nagród (24 miesiące), niewystarczający na zbudowanie trwałego ekosystemu,
  • zbyt małe zachęty za zapewnienie płynności w łańcuchu, zbyt duże za stakowanie tokena,
  • sankcje za wycofanie płynności, nie uwzględniające czasu jej utrzymywania w systemie,
  • ściśle określone okresy odblokowania dużej ilości tokenów, mogące powodować FUD,
  • zbyt szczodre zachęty dla użytkowników krótkoterminowych, szybko wycofujących zaangażowany kapitał.

Po tuningu: Radiant Capital v2

Aby naprawić dostrzeżone usterki, w lutym 2023 r. protokół przeprowadził migrację do wersji 2.0. Wprowadziła ona poważne zmiany w mechanice protokołu, emisjach, użyteczności i funkcjach międzyłańcuchowych.

Jednym z priorytetów było przeniesienie obecnego tokena ERC-20 do formatu LayerZero OFT (Omnichain Fungible Token). Ta migracja sprawi, że podział opłat między łańcuchami będzie łatwiejszy, umożliwi też szybsze uruchamianie dodatkowych łańcuchów i pozwoli na powstanie natywnego mostu (zamiast polegania na rozwiązaniach stron trzecich).

Co nowego poza tym?

  1. Modyfikacja tokenomiki. Emisja została zmniejszona, jednocześnie zaś dostawcy płynności zyskali większy udział w nagrodach kosztem stakujących.
  2. Skutki wycofania płynności. Dotychczasowy model „wszystko albo nic” został zastąpiony skalą liniową. Wydłużono też czas zdobywania nagrody (z 28 do 90 dni).
  3. Zmiana w traktowaniu przeterminowanych depozytów. Wygasłe lokaty nie będą już otrzymywać nagród, jednak możliwe jest ustawienie ich automatycznego odnowienia.
  4. Wprowadzono rozwiązanie „płynności dynamicznej”, nagradzającej osoby, które jednocześnie zasilają Radiant kapitałem, oraz stakują RDNT.
  5. Przeprojektowano również witrynę www i aplikację w celu uproszczenia obsługi użytkownika oraz ułatwienia migracji do wersji 2.0.

Radiant Capital – próba oceny

Platforma jest bardzo młoda, trudno wyrokować czy uda się jej zdobyć solidną pozycję na rynku, czy też za chwilę zostanie zapomniana, jak większość projektów DeFi.

Na pewno bardzo silną funkcją jest obsługa wielu łańcuchów, choć wbrew twierdzeniu założycieli, Radiant nie jest jedyną platformą, która to potrafi (podobne opcje oferuje Umee). Twórcy poważnie podchodzą do spraw bezpieczeństwa, o czym świadczą liczne audyty. Brak zaangażowania firm VC pozwala mieć nadzieję na uniknięcie zrzutów tokena w celu wyjścia z inwestycji. TVL na poziomie kilkuset milionów dolarów pokazuje, że projekt przekonał już wielu inwestorów. Rozwój jest szybki, protokół współpracuje też z kilkoma projektami istotnymi na rynku (Lido DAO, Balancer czy Arbitrum)

Z drugiej strony – Radiant Capital chce wbić się w rynek DeFi, będący chyba najbardziej zatłoczonym segmentem blockchain. Konkurencja jest tu ogromna, a szansa na sukces – niewielka. Dotychczasowy wzrost ceny tokena przekroczył zdrowe granice i wydaje się przesadny. Jest on także mocno związany z obecną modą na Arbitrum, która może w końcu ustąpić. Zmiany tokenomiki, zniechęcając spekulantów, mogą jednocześnie znacznie uszczuplić grono dostawców płynności. Problemem może być też sam model ekonomiczny – realną użyteczność wszystkich DeFi poważnie zmniejsza wymóg wnoszenia wysokiego zabezpieczenia.

Podsumowując, w początkach maja 2023 r. jest zdecydowanie za wcześnie by orzec, czy Radiant Capital znajdzie swoje miejsce wśród najlepszych protokołów DeFi.

Kryptowaluta RDNT

Po migracji natywna moneta protokołu, RDNT, występuje w formacie tokena LayerZero (OFT-20). Umożliwia to łatwą wymianę tokena między wieloma łańcuchami. Obecnie głównie wykorzystywane są sieci Arbitrum i BSC.

binance futures - poradnik oraz opinie

Maksymalna podaż tokena to 1 miliard, zaś na rynku jest dopiero 27% tej ilości. Przeważająca część nowej emisji przeznaczona jest na nagrody za wydobywanie płynności.

Zastosowanie tokena to:

  • zarządzanie protokołem, poprzez tworzenie propozycji i głosowanie nad nimi,
  • rozliczenia pomiędzy dostawcami kapitału, pożyczkobiorcami i platformą.

Omnichain Fungible Token (OFT) proponowane przez LayerZero to bardzo ciekawe rozwiązanie. Tokeny mają ten sam standard dla wszystkich protokołów, dzięki czemu w dowolnym momencie możemy spalić dowolną ich ilość na jednym łańcuchu, odtwarzając ją na drugim.

Jak i gdzie kupić Radiant Capital?

Połowę obrotu tokenem RDNT zapewnia Binance. Na drugą połowę składa się ok. 20 innych platform, na czele z OKX i Gate.io oraz Uniswap i Pancake Swap.

Najpopularniejszą walutą wymiany jest USDT, na Uniswap zastępowany przez WETH, a na PancakeSwap przez WBNB.

Tokenami możemy zarządzać przy użyciu portfela obsługującego wybraną sieć (np. Arbitrum), jak Metamask, TrustWallet czy SafePal. Póki co, token nie jest oficjalnie wspierany przez portfele hardware jak Ledger czy Trezor.

Radiant Capital – opinie, fakty, ciekawostki

Dbając o dobrą opinię wśród użytkowników, Radiant zapewnia im komplet potrzebnych informacji. Jeśli planujesz korzystać z protokołu, warto zapoznać się z całą serią samouczków video.

Radiant uruchomił wersję 2.0 we współpracy m.in. z platformą Balancer. W ciągu 24 godzin pula RDNT-WETH stała się największą pulą Balancera na Arbitrum, co świadczy o sporej popularności projektu.

Również dane Dapp Radar, pokazujące szybki wzrost liczby użytkowników, transakcji oraz wolumenu (przeszło 2 miliardy dolarów w ciągu miesiąca!) mogą nastrajać optymistycznie.

Radiant Capital ma sporo zalet. Cytując klasyka, chodzi jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów. Być może RDNT będzie nowym AAVE i wzrośnie jeszcze x20, jednak branie tego za pewnik byłoby nadmiarem optymizmu.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB